Webb
/
Tjänster
Enligt AllOfFacebook så håller Facebook just nu på och testar en slags prenumerations-tjänst med vilken användare ska kunna följa sina vänner ännu närmare.
Väljer man att "subscribea" till en väns flöde så får man ett meddelande i sitt händelseflöde (notification) i webbsidans överkant. Den här funktionen är antagligen mest intressant för stalkers och folk som inte loggar in på Facebook särskilt ofta men kanske ändå vill ha lite koll på sina närmaste vänner.
Stalker-funktionen har än så länge dykt upp på en liten del av Facebook-användarnas profiler och Facebook uppger att man än så länge testar funktionen i liten skala. Om den kommer att rullas ut officiellt till resten av oss uppges inte för tillfället. Om så skulle bli fallet så får man väl hoppas att det blir möjligt att blockera funktionen om man inte känner för att bli "förföljd".
www.allfacebook.com +