Tjock
Senaste nytt från E3 i LA!

Ticnet ballar ur än en gång

Webb / Övrigt
Idag släppte Swedish House Mafia biljetter till sin andra sverige-spelning i höst och än en gång så verkar det som om biljettsajten Ticnet inte klarade av trycket från alla presumtiva köpare. Igår släpptes biljetterna till SHM:s original-spelning och även då fick många besvikna kunder lämna sajten tomhänta på grund av att sajten inte klarade av trycket.

Det är inte första gången Ticnet har problem och så sent som i april fick man skjuta upp biljettsläppet till Lady Gagas konsert på grund av problem med sajten.

Förhoppningsvis lär sig väl Ticnet något efter det här debaclet då jag antar att det kommer att ske en hel del andra populära evenemang i Sverige som kommer att sälja biljetter via Ticnet i framtiden.
www.dn.se +

28.3°
Wille Wilhelmsson
tisdag 26 jun 2012 kl 10:23

Parodi på Apples intention-reklam

Video / Dumheter
I samband årets WWDC-konferens som Apple höll förra veckan så släppte man en reklamfilm som man kallade "Intention" som skulle förklara hur man tänkte när man tar fram nya produkter.

Här kommer "samma" film i Samsung-tappning. Har ni inte sett ursprungsversionen från Apple så hittar ni den nedan.
  tack State

www.loopinsight.com +

37.0°
Wille Wilhelmsson
i dag kl 15:59

Offline-glas

Pryl / Mojänger
Här är en rätt så dum idé som gör att man inte kan använda sin mobiltelefon på krogen. Genom att såga bort halva glasets fot så måste krogbesökaren ställa ner glaset så att det lutar mot mobilen vilket gör att man inte kan använda den till annat.

Konceptet är framtaget av reklambyrån Fischer & Friends i syfte att försöka göra människor lite socialare på krogen. Om vi någonsin får se det i verkligheten är antagligen tveksamt.
devour.com +

39.0°
Wille Wilhelmsson
i dag kl 15:05

Bakom kulisserna på Terminator 2

Film / Övrigt
Ett lite längre bakom kulisserna-klipp för actionklassikern Terminator 2 - Domedagen från 1991.
www.imdb.com +

38.0°
Frode Wikesjö
i dag kl 15:04

Dolda inställningar i iOS 7 avslöjar kommande grejer?

iOS / Övrigt
9to5Mac har tagit sig en närmare till på vad de kallar för "hemliga" inställningar i iOS 7 och hittat lite smått och gott som antagligen kommer att dyka upp i kommande iOS-versioner eller kanske till och med iOS 7 när det släpps till konsument i höst.

Det handlar bland annat om nya mutlitouch-gester, mutlitasking samt lite nya mapp-funktioner. 9to5Mac skriver att man måste trixa lite för att komma åt de här inställningarna i iOS 7 men man skriver inte exakt vad som krävs.
9to5mac.com +

37.7°
Wille Wilhelmsson
i dag kl 14:50

Max Payne 3 till Mac

Spel / Spel
Max Payne 4 kommer att släppas till Mac den 20 juni, alltså redan i slutet av veckan. De har också släppt specifikationerna för spelet och du behöver rätt mycket utrymme för att få plats.

Mac OS X 10.7.5 Lion
Intel Dual Core Xeon / Core i Series 2.4 GHZ or greater
4GB System RAM
NVIDIA® 8800GT 512MB VRAM
or AMD Radeon HD 4870 512 VRAM
HDD Space: 35GB
gamestech.madnight.co.uk +

36.8°

Sims 4 ska visas på Gamescom

Spel / PC
I början av maj utannonserades The Sims 4 och nu har det meddelats på spelets twitter att fyran kommer att visas på Gamescom i augusti. Det ska bli intressant att se om serien kommer att genomgå några stora förändringar både grafiskt och innehållsmässigt. För Sims är ju ändå alltid Sims liksom. Eller har i alla fall varit.
twitter.com +

37.0°
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen