Webb
/
Övrigt
Det är nu över tre år sedan den så kallade IPRED-lagen infördes i Sverige men än så länge verkar den inte ha utnyttjats något vidare. Fram tills nu har det endast handlat om elva stycken ärenden där någon har vänt sig till domstol för att få ut identiteten på misstänkta illegala fildelare. Utav dessa har bara tre bifallits. Detta framkommer av en utredning som justitierådet Helena Jäderblom har genomfört på regeringens uppdrag.
När IPRED-lagen antogs trodde man att det skulle handla om 400 - 800 anmälningar om året. En siffra som idag verkar grovt överskattad. Det handlar dock inte om att upphovsrättsinnehavare har legat på latsidan utan att det har rått viss förvirring kring hur lagen ska tolkas. Nu har dock EU-domstolen gett sin syn på hur lagen ska tolkas och i höst kommer Högsta domstolen för första gången avgöra ett IPRED-fall. Skulle det då visa sig att utfallet blir till upphovsrättsinnehavarnas fördel kan vi nog förvänta oss att antalet anmälningar kommer att öka.
En annan orsak till det låga antalet IPRED-anmälningar säger Jäderblom kan bero på att upphovsrättsinnehavare har valt att polisanmäla misstänkta istället för att utnyttja IPRED-lagen och att både polisen och Åklagarmyndigheten skapat specialenheter för denna typ av brott.
tack Simon
www.dn.se +