Webb
/
Övrigt
Analys-företaget Musicmetric har scannat av världen och tagit reda på i vilket land det laddas hem mest piratkopierad musik. Inte helt oväntat toppar USA listan.
Under första halvan av 2012 laddades det i USA ner 96.7 miljoner musik-torrents och det var artisten Drake som var hetast att tanka hem. På andra plats kommer Storbritannien med 43.3 miljoner nedladdningar och här var det Ed Sheeran som folk gillade mest. På tredje plats ligger Italien med 33.2 miljoner och här var det den "egna" artisten Laura Pausini som fick känna sig mest blåst på pengarna.
Resten av topp tio-listan ser ni på bilden och vill ni veta vilka artister det handlade om för respektive land är det bara att hoppa vidare på länken.
via
Gizmodo
www.musicmetric.com +