Byten och PvP kommer till Pokémon Go
Verkar dock inte vara brådskande

Bloomberg News har tagit sig ett snack med Tsunekazu Ishihara som är chef för The Pokémon Company har han berättar lite om vad deras företag och spelutvecklaren Niantic har för planer för sitt succéspel framöver.
Bland annat säger Ishihara att det framöver kommer att bli möjligt att byta pokémons med andra spelare såväl som att strida mot andra spelare med sina egna pokémons. Det nämns inte när någon av dessa funktioner kommer att släppas men åtminstone en av dem bör släppas innan årets slut.
Vidare säger Ishihara att The Pokémon Company och Niantic än så länge bara åstadkommit cirka 10 procent av sin målsättning med Pokémon Go vilket bordet betyda att pokémon go-spelarna har många års underhållning framför sig.
Pokémon Go har i dagsläget cirka 65 miljoner användare och uppskattas ha dragit in 1,5 - 2 miljarder dollar på spelet sedan det släpptes förra sommaren.