Skicka data över elnätet med Buffalo
När inte WiFi räcker till
Vill man eller kan man inte skicka data via WiFi hemma och är för slö för att dra Ethernet-kablar har Buffalo tagit fram den här lösningen som man istället kopplar in på det befintliga elnätet.Paketet består av en sändare och en mottagare och sändaren kopplas in mellan internet och elnätet. Mottagaren kopplas sedan in på elnätet i det rummet där man vill ha nättillgång. Maxhastighten ligger på 192Mbps.Buffalo PL-HDP-L1/S släpps i Japan nästa månad och ett startpaket med en sändare och en mottagare kommer att kosta motsvarande 180 dollar. För varje ytterligare mottagare får man hosta upp motsvarande 115 dollar.
gizmodo.com
Pryl,
,
buffalo,
nätverk
Via
gizmodo.com
37.2°
0Wille Wilhelmsson
tors. 22 mar 2007, 17:53
11 kommentarer till artikeln
Blir trevligt när denna typ av lösningar kommer ner i pris så att vanliga dödliga också kan motivera kostnaden.
av Netzach, torsdag 22 mars 2007 kl 18:46
180 dollar var väl inget övermänskligt pris?
av spanarn, torsdag 22 mars 2007 kl 18:52
dock har ju LAN via elnätet funnits ett bra tag, ruskigt smidigt har jag hört. dock lite bittert att man inte får ut fulla LAN hastigheten alla gånger, men det kan man nog leva med iom. att man slipper all kabeldragning...
av dunder, torsdag 22 mars 2007 kl 18:59
Fattar inte redigt... Måste det inte bli problem i olika delar av huset? Eller var sitter "stoppet" för när nätverket "slutar"? Kommer alla som får ström från OKG få upp mig när dom kollar i nätverket?
Det förbryllar mig.. :S
av Zaphod, torsdag 22 mars 2007 kl 19:15
Det är ingen nyhet, detta är en ny pryl från buffalo men ethernet över elnät har funnits i säkert sju år på konsumentmarknaden. Bla netgear säljer enheterna för 400kr styck på dustin home..
av MiBook84, torsdag 22 mars 2007 kl 20:16
Det finns två standarder när det gäller sånt här. HomePlug 1.0 och HomePlug AV tror jag de kallas. HomePlug 1.0 är avsevärt billigare (runt 500-700) och kommer upp i 14 Mbps medan HomePlug AV som detta verkar vara är dyrare (1500+) och kommer upp i 192Mbps.
Man kan tydligen ha massa såna här enheter inkopplade samtidigt, men alla måste sitta bakom samma elmätare/elcentral.
av acros, torsdag 22 mars 2007 kl 20:25
Jag testade ett par såna där netgear homeplug och jag måste tyvärr meddela att dom funkade rätt skit.
Verkar som om man ska få någon som helst hastighet att snacka om så ska man ha väldigt nydragen el och sitta rätt nära varandra.
av srg, torsdag 22 mars 2007 kl 20:59
Har sagt det en gång och säger det igen. Varför just Buffalo?? Vad är det för märke ens?
av sebobastian, torsdag 22 mars 2007 kl 21:41
Netgear har dessa i ett smidigare format. De finns i tre hastigheter ~12, ~85(4 port switch) och ~200 Mbit(för HD-TV) från 349-890kr/st
av P373R, fredag 23 mars 2007 kl 08:26
Acros har helt rätt om hastigheterna och dylikt. Jag har haft nätverk via elnätet och det är inga problem för surfing och sånt. allt annat borde man priotera via andra nätverks tillbehör.
av KaFFe, fredag 23 mars 2007 kl 12:22
man måste ha dem på samma fas i centralen, det går att köpa filter som fixar till det där.. .www.marnitech.com har jag för mig det är som kränger dem. Har byggt ett intelligent hem med marnitechs grejer.. asballt!
av Patric, fredag 23 mars 2007 kl 21:13
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration