close
Bil
Volvo S60 visas som koncept i Detroit

För ett par veckor sedan skrev vi att Volvos mellanklassare S60 blivit uppskjuten till förmån för att få ut DRIVe-versioner av C30, S40 och V50 samt XC60. Idag meddelar företaget att de redan om ett par månader kommer visa upp det första konceptet av nya S60 där man t.ex samarbetat med Orrefors för att få fram en mittkonsol i glas.

Även om det inte handlar om något som går i produktion så kan man ju i alla fall säga att det är skandinavisk, eller småländsk, design och mer finns att läsa på länken.

www.teknikensvarld.se +

etiketter Volvo S60
37.0°
Erik Svensson
måndag 27 okt 2008 kl 14:14
RSS 18 kommentarer till artikeln
Maeppra
hejdå volvo! :)
av Maeppra, måndag 27 oktober 2008 kl 15:40
frosse
Hej BMW!
av frosse, måndag 27 oktober 2008 kl 15:59
burrito
Om det inte hade varit för den åldriga tekniken och samma uttryck i detaljerna plus den fula loggan så hade man kanske diggat detta. Oavsett så ser det nog roligt ut live.
Varför görs inga bilar med den här typen av inredning egentligen, rent avskalat, typ vitt skinn och mjukplast med rent inre. Jag köper lätt en framtidsbil.
av burrito, måndag 27 oktober 2008 kl 16:44
Teddy C
Det där är läckert. Vill ha!
av Teddy C, måndag 27 oktober 2008 kl 17:36
dnl
Åh, mer kristall är precis vad Volvo behöver just nu :)
av dnl, måndag 27 oktober 2008 kl 18:50
Musse
Sist jag kollade var framtidsvision meningen med ett koncept..men tydligen inte. "Hej vi lägger in en mittkonsol i glas men vi kan avslöja redan nu att den INTE kommer att finnas i produktionsbilen!"
patetiskt...och folk undrar varför det går så dåligt för Volvo...
av Musse, måndag 27 oktober 2008 kl 19:28
bossep64
Oerhört läckert men är inte glas synnerligen tungt?

Bo
av bossep64, måndag 27 oktober 2008 kl 19:53
Preddan
jag skiter fullständigt i volvo och dess framtid, dåliga företag skall raderas från marknaden och detta är ett ytterligare bevis på att man fortfarande inte fattar vad det handlar om
av Preddan, måndag 27 oktober 2008 kl 21:02
lostfable
visade dom inte detta i XC60 om jag inte minns helt fel, glassiärmitt. Snyggt som tusan är det men varför kåta upp folk när det inte kommer bli av.
av lostfable, måndag 27 oktober 2008 kl 21:33
Chush
Preddan: Ja men tänk på att företag förändras och blir bättre, behöver inte vara nackskott på allt som inte är perfekt i dina ögon. Att företaget går dåligt är oftast en bra tid för reformering och initiativtagande.

Dessutom finns det faktiskt folk bakom det företaget, folk som behöver dessa jobb för att överleva. Volvo är inkomstkällan för 26000 personer i fabriken, och minst lika många i underleverantörsleden. Att du hellre ser Volvo borta från din lilla bild över hur perfekt bilvärlden ska vara så har du nog inte själv märkt vilken trångsynt idiot du är.
av Chush, måndag 27 oktober 2008 kl 23:07
tva
-> Crush:
Företag som inte kan hålla liv i sig själva skall raderas från marknaden (eller oxå får du införa en ny ekonomisk politik i västvärlden, vilket oss emellan troligen är dig en uppgift övermäktig). Se kan du nog säga 100000 lätt om du tar med nära integrerade underleverantörer i sifffran.

Att de prioriterar DRIVe framför stilstudie på S60 är ett gott tecken. Att stilstudien ser ut som denna trots extra betänketid är inte i mina ögon ett gott tecken.
av tva, tisdag 28 oktober 2008 kl 09:08
Teddy C
Helt rätt Chush! Mycket konkret analys.
av Teddy C, tisdag 28 oktober 2008 kl 09:21
---justin---
tva... så den här politiken du snackar om, gäller den för banker också? För jag har märkt att så inte är fallet... Och är det marknadsekonomi ni snackar om så är det ganska bevisat att ren marknadsekonomi är död, död, död...

Volvo bör räddas med alla möjliga medel, trots den fula loggan som ni verkar tycka är så himla viktig, utan för all den kunskap som finns inom företaget och alla familjer det har hjälpt till att försöjt...

...nåväl, vi får hoppas att dom får medlet till att rycka upp sig!
av ---justin---, tisdag 28 oktober 2008 kl 12:02
greendevil
justin: Hear hear! Väl talat.
av greendevil, tisdag 28 oktober 2008 kl 13:30
jeez
justin: Klart Volvos logga är ful. Den liknar ju inte ett äpple nånstans!

Att Volvo sysselsätter många tusen människor betyder att det finns folk som köper produkterna. Volvo kommer inte att försvinna.
av jeez, tisdag 28 oktober 2008 kl 13:39
Preddan
bla bla bla, ford äger skiten, de går dåligt, NÅGON kanske köper det och flyttar sedan tillverkningen utomlands, nöjd nu? rover är en bra jämförelse

tror du jag är så jävla koko att jag inte fattar att det det är folk som jobbar på fabriken. men om man inte kan få lönsamhet i företaget och marknaden sviker produkten, vad tycker du att man skall göra, låta staten gå in och pumpa in miljarder i en sorts konstgjordandningsmanöver bara därför att?

och kom inte och jämför volvo med en bank, för det är inte samma sak
av Preddan, tisdag 28 oktober 2008 kl 15:55
tva
-> ---justin--- :
Givetvis gäller den banker oxå. Om du har märkt att så inte är fallet så beror det nog på att du inte märkt vad som skett. Det vill säga du är ekonomiskt / marknadsmässigt på samma nivå som gamla tanter är tekniskt som i undersökning efter undersökning envist tror att bullrigare bilar kör fortare... ...inte speciellt insatta säger man det snällt väl?

Hade Volvo haft korta likviditetsproblem beroende på yttre omständigheter så hade det varit helty okey att låna ut pengar till dom. Men är det strukturellt olönsamt så är det fel. Fast frågan är om det hade varit strukturellt olönsamt utan Ford och alla koncernbetalningar de kräver in... ...men spekulation är en annan femma.

Sen fanns det väldigt mycket kunskap inom varven oxå. Vissa korta perioder sedan de fösvann hade de till och med kunnat vara om inte lönsamma så åtminstone inte olönsamma. Men alltjämt så är det så att man kan inte av skattemedel betala för att få in skattemedel om man bara får in en andel alla skattemedel man betalar ut.
av tva, tisdag 28 oktober 2008 kl 16:14
Preddan
tva: tack för den, jag glömde bort att göra en jämförelse med den svenska varvsindustrin, dock så var det väl inte riktigt samma sak där, då staten som ägare sköt bokstavligen hela skiten i sjön, men ändå :)

skattemedel för att betala skattemedel funkar inte riktigt nej ;)
av Preddan, tisdag 28 oktober 2008 kl 16:26
Kommentera artikeln







37.0°
Mercedes SLS med fyra dörrar?
Patentritningar visar bisarrt utförande
46.4°
En klassisk Bentley i London
Från 20-talet
40.1°
Nya Audi A3
En helt ny bil trots att den liknar föregångaren
46.3°
Nya Volvo V40 ser ut så här!
Vad tycks?
42.2°
Öppen version av Bugatti Veyron Super Sport officiell
Perfekt sommarbil
38.6°
Lamborghini har nu byggt 12 000 stycken Gallardo
Så, kan ni lägga ner modellen nu?
40.0°
Volvo 960 Executive
Större bil behövdes
38.9°
Bilder på nya Mercedes SL 63 AMG
Vår och sommar, kom nu!
42.6°
Porsche badar i betong
Pinsamt
40.5°
Det här är nya Mercedes SL 63 AMG
Hela 125 kilo lättare än föregångaren!
42.7°
Världens kraftfullaste Ferrari är snart här
Den 29 februari presenteras uppföljaren till 599 GTB, F620 GT
39.6°
Mini Cooper
Rolig liten rackare
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. Fler kommer inom kort.
Tipsa oss:
bloggportalen bloggportalen