Tjock

Intressant historia om sexism inom reklamfoto

Foto / Övrigt
För en månad sedan så lade fotografen Tomas Gunnarsson som kallar sig Genusfotografen upp en artikel där han kritiserade några redaktionella bilder på en kvinnlig kock för att ta upp en fråga om hur proffs i olika branscher framställs olika om de är kvinnor eller män.

Kritiken är väl skriven och i just detta fall enligt mig väldigt befogad. Så pass befogad att tidningen som publicerat dem bad om ursäkt. Det hela spred sig till nästan alla stora medier och väckte starka åsikter på forum runt om på nätet, de flesta höll med genusfotografen.

Nu slutade det hela i att Tomas har betalt 15 000 i skadestånd för att ha publicerat egentagna bilder på tidningen som visar de omtalade bilderna. Han har nu lagt upp en ny bloggpost om efterspelet och de sjukt fula sakerna som produktionsbyrån Spectacular Studios (som företräder fotografen som tagit bilderna) ägare har gjort. Han har bland annat gett sig in i kommentarerna på bloggen under olika namn för att försöka smutskasta Tomas.

Jag tycker verkligen ni ska läsa om den här historien som är så mysko på många vis. Här hittar ni det första blogginlägget, här det andra och vill ni läsa en liten miniintervju med Tomas hittar ni en sådan här. Bilderna som blivit kritiserade är nu borttagna från hans blogg men ni kan se dem med denna bildgoogling.
www.genusfotografen.se +

45.3°
Gordon Andersson
torsdag 12 jul 2012 kl 16:57
PlayStation 4 kommer 2013
I år alltså
40.8°
Fyra korta klipp från Arrested Development
S04
41.9°
Tax <3 lejon
Naaaaaaw
Ny Retro Game Music Bundle
Massa fin musik slumpas bort
46.5°
Will och Jaden Smith rappar på Graham Norton Show
Wait for it...
38.1°
Gametrailers förklarar Kingdom Hearts
Inte helt okomplicerat
42.6°
Gör pil och båge i miniversion
Förmiddagspyssel
38.5°
Nattbio
Med Christopher
Nya rapporter berättar mer om begagnade spel för Xbox One
Ingen större vinst för återförsäljarna
40.0°
Liveström med The Last of Us
Se spelet spelas
Bra tips till porträtt/mode-fotografen
Modellen Jen Brook delar med sig
49.2°
Fairphone, den etiska mobilen
Inga konfliktmineraler här inte
Like.tv nu i webbversion
Använd second screen-tjänsten på dator, tablet eller telefon
38.5°
Aston Martin hintar om ny V12 Vantage
Men vad exakt är det som är nytt?
Lite gratisspel att trolla bort ännu en helg med?
Spelande numismatiker väljer ut sina bästa nollkronor
38.0°
FredagsFeber!
Mycket gott blir det
41.4°
Ny titt på Sir, You Are Being Hunted
Surviving the game
Haswell ska öka batteritiden i bärbara datorer med 50 procent
Intel är optimistiska omkring den nya arkitekturen
33.8°
Kim Dotcom släpper låten Dance
Planerar att släppa helt album snart
Se inte Baksmällan III
Tycker kritikerna
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen