Ny version av iTunes

iTunes 10 får en ny logga

Apple har presenterat version 10 av iTunes och de två största nyheterna är att man byter logga och introducerar en social community-funktion som man kallar Ping.

Att man bytte logga var väl verkligen på tiden då CD-skivor inte känns särskilt 2010. Ping-funktionen är en ganska cool funktion som har tagit idéer från Facebook, Twitter samt Spotify och bakat ihop det till ett ställe där man kan följa vad ens vänner lyssnar på men det går även att följa artister, få information om konserter och annat musikrelaterat. Givetvis är det här Apples stora chans att ge sig in i slaget om sociala nätverks-användare.

Ping kommer inte enbart att finnas i iTunes 10 utan kommer även att hittas i iPhones och iPod Touch. iTunes 10 kommer att vara tillgängligt för 160 miljoner iTunes-användare i 23 stycken länder från och med idag..
www.apple.com +

etiketter ping, itunes
37.0°
Wille Wilhelmsson
onsdag 1 sep 2010 kl 19:40
Kommentera artikeln







rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. Fler kommer inom kort.
bloggportalen bloggportalen