Tjock

Ny MacBook Air

Mac / MacBook
Precis som väntat så presenterade Apple en ny MacBook Air på dagens Apple-tillställning.

Steves frågeställning är vad som händer om en iPad blandas med en MacBook och en ny MacBook Air verkar tydligen vara resultatet av detta och den ser grym ut!

"And it's really small" /Steve Jobs
17 mm på tjockaste stället och vikten kommer att bli cirka 1,3 kg, Det vill säga att varken storleken eller vikten förändras speciellt mycket.

Skärmupplösningen blir 1440 x 900 pixlar vilket är lika mycket som 15-tums MacBook Pro i standradutföramnde har och storleken på skärmen är som tidigare 13,3 tum.

Självklart finns ingen optisk enhet men nyheten är att det inte heller finns någon hårddisk, bara ssd kommer att finnas som val. Om man tittar på bilderna de presenterar ser man direkt varför, allt utrymme går åt för batterier och det hade helt enkelt inte fått plats med en stor hårddisk i nya MacBook Air. Steve Jobs påpekar också att det beror på strömsnålhet, snabbhet och kyla.

Standby-tiden på nya MacBook Air är 30 dagar och den ska kunna surfa totalt 7 timmar trådlöst innan datorn dör. Steve Jobs pratar också om att batteritester inte görs på rätt sätt om man ser till hur en dator används och därför går de ut med den siffran som visar hur många timmar man kan surfa med datorn med wifi påslaget. Det kommer även att finnas en SD-kortläsare vilket vi tror kommer uppskattas av en hel del av er.

Bilden som Engadget publicerade tidigare i veckan verkar vara äkta, den nya datorn har nämligen hela 4 stycken batterier. Dock måste vi säga att vi är aningen besvikna över batteritiden även om vi inte kan säga något definitivt tills vi testat den på riktigt.

Det kommer dessutom en 11,6 tumsdator
Vikten på denna ligger på 1,06 kg. Cpu:n är aningen långsammare än på 13-tummaren, skärmens upplösningen kommer att bli 1366 x 768 pixlar och batteritiden kommer vara 5 timmar för trådlöst surfande. Tyvärr så saknar denna modell SD-kortläsare.
Priset på denna kommer att blir 999 dollar. Det är med 64 GB "hårddisk", man kan även få datorn med? 128 GB ssd och då kostar den 1199 dollar vilket inte känns så farligt med tanke på dagens ssd-priser. Den större modellen (13,3 tum) kostar med 128 GB ssd 1299 dollar och med 256 GB ssd 1599 dollar.

Båda kommer att börja säljas idag!
Det här är exakt vad vi har väntat på, this is pure sexynes! Vi återkommer med ett test av minst en av dessa datorer så snart som möjligt.
www.apple.com +

42.4°
Wille Wilhelmsson
onsdag 20 okt 2010 kl 20:11
37.9°
Animation för Patton Oswalts Star Wars-monolog
Fantastiskt
Sip informerar om färgen
Bra att ha om man ser en färg man gillar
38.7°
The Sugar Bugs
Kortfilm om munhygien sett från andra sidan
37.8°
Klipp om Etch A Sketch
Rita på
36.9°
Tokyo Drift med GRID 2
Mer bil
39.1°
Nytt klipp från Gran Turismo 6
Bil och sånt
41.0°
Reportage om 3D-skrivare
Arkiv - Skriv ut...
Första gången RS känns overkill
Financial Times hackades
Av Syrian Electronic Army
Roliga påskägg i Hangouts
Ponys och konamikoder
39.8°
Sista katten på jorden
Bra grejer
38.2°
Yakuza-bundle till Wii U
Bara i Japan än så länge
39.0°
Nattbio
Med Jackie
33.9°
Nytt Mario & Sonic utannonserat
Denna gången är de på Vinter-OS i Sochi
36.0°
Trailer visar Wii U-versionen av Resident Evil: Revelations
Läskigt!
Trött på jobbet?
Här har du några andra att söka
39.0°
Pikmin 3 släpps 26 juli
Och lite ny information
Kidnappad kines hittar hem med hjälp av Google Maps
23 år efter han blev bortförd
36.7°
Gameplay från Game & Wario
28 juni är det dags
Datum för New Super Luigi U
Och det kommer i boxat format
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen