close
Mac
Times - den nya RSS-läsaren!

Foto:
 

Drömmer du som användare av OS X att ha en egen tidning i din dator med bästa av alla världar? Nu är det möjligt med Times.

Times är den nya RSS-läsaren från AcrylicApps som låter dig som användare skapa en egen tidning vars innehåll utgörs med hjälp av RSS-länkare - nu behöver du inte längre springa till kiosken för den ultimata tidningen, för den finns numera i datorn.

Första intrycket av programmet är att det är mycket snyggt, enkelt och man får faktiskt känsla av morgontidningen när man blir tvungen att "bläddra" till ett nytt blad - exakt som en RSS-läsare skall vara.

Priset för programmet är i nuvarande stund 30 dollar (cirka 180 kr), 75 dollar för en familjelicens.
www.acrylicapps.com +

37.0°
fredag 2 maj 2008 kl 17:25
RSS 13 kommentarer till artikeln
wehooo
Kan den synka med Google Reader?
av wehooo, fredag 02 maj 2008 kl 19:51
Roger Åberg
Verkar tyvärr inte så. Ingen offline-läsare kan komma till mitt hjärta om den inte på något sätt synkar med Google Reader.
av Roger Åberg, fredag 02 maj 2008 kl 20:06
frebro
Skitdålig tyckte jag. Hoppas den utvecklas lite till, jag håller mig till NetNewsWire ett tag till.
av frebro, fredag 02 maj 2008 kl 20:07
Sälen
RSS ska vara online, annars kan man ju missa saker. ;P
av Sälen, fredag 02 maj 2008 kl 20:31
Nisse Bergman
Finns det någon bra RSS-läsare som synkar med Google Reader? Har tittat på NetNewsWire, men den verkar inte fixa det.
av Nisse Bergman, fredag 02 maj 2008 kl 21:51
Nisse Bergman
Dubbelpost, sorry :/
av Nisse Bergman, fredag 02 maj 2008 kl 21:52
KattenHans
Jag gilla den men skulle aldrig betala för det
av KattenHans, fredag 02 maj 2008 kl 22:53
AntonSilver
"nuvarande stund" undra om man kan sno den formuleringen till en avhandling! Programmet var faktiskt riktigt skönt! Snyggt och funktionellt. Tusen tack för tipset "jagvetinte"!
av AntonSilver, fredag 02 maj 2008 kl 23:13
jagvetne
hm, en mycket konstig formulering från min sida, givetvis menar jag "skrivande stund", men jaja. Efter att jag testade igenom Times grundligt i några timmar kom jag fram till att jag fortsätter med NewsFire ett tag till - dels kommer jag aldrig betala 182 kronor för en RSS-läsare (det finns alternativ som är bättre och gratis) och samtidigt tycker jag den var en aning för plottrig, det är något som saknas för att jag skall börja använda den. Nog om det.

Vilka läsare är tillgängliga som fungerar synka tillsammans med Google Reader? Och vad innebär egentligen denna synkning lite mer exakt - är det om jag t.ex. har tio feeds på Google Reader, som min huvudsida för RSS, som jag sedan kan förflytta till dator 1, 2 och 3 snabbt och enkelt, eller? Har jag missat något?
av jagvetne, lördag 03 maj 2008 kl 00:16
Lejeune
Man kan exportera och importera i både Times och Google Reader manuellt, vilket jag gör.
av Lejeune, lördag 03 maj 2008 kl 11:52
surak
Efter att ha testat det kort måste jag medge att konceptet funkar rätt bra för mig iaf. Dock verkar det vara relativt ostabilt, men det lär väl förbättra sig rätt snabbt

En sak som är lite störig är att Times inte hämtar titeln på alla strömmar som man importerar, så jag har nu en massa i strömpoolen utan namn.
av surak, lördag 03 maj 2008 kl 12:11
Lejeune
Mm, verkligen ostabilt.
av Lejeune, lördag 03 maj 2008 kl 13:37
Pica pica
Men konceptet är faktiskt riktigt, riktigt snyggt. I alla fall jag får betydligt bättre överblick över nyhetsflödet! För precis som när man läser papperstidningen skummar man rubrikerna och ingresserna, och läser artiklarna man tycker ser intressanta ut. Och konceptet med en hylla, där man lägger artiklar för senare läsning är lysande!
av Pica pica, lördag 03 maj 2008 kl 15:44
Kommentera artikeln







37.7°
Aaron Sorkin skriver manus till film om Steve Jobs
Den filmen som baseras på Walter Isaacsons bok
40.2°
Retina-skärm till iMac och MacBook Air?
nya rykten
50.2°
VLC nedladdat en miljard gånger
Populär videospelare når drömgräns
47.1°
Nya rykten om MacBook Pro 15"
Retina-skärm, USB 3.0, ingen optisk enhet med mera
40.4°
Gimp nu till OS X
Helt native
38.7°
Lång intervju med Steve Jobs
Från 1995
45.4°
Snubbe opererar in magneter för att hålla sin iPod Nano
Verkar läbbigt
39.7°
Jobs och Wozniak driver med IBM i gammalt klipp
Med Ghostbusters-tema
37.4°
Ny uppdatering till Apple TV fixar lite buggar
Och inget mer
39.4°
Lightroom kommer till Mac App Store
När får vi se Photoshop är frågan?
38.7°
OS X Lion uppdateras till 10.7.4
Förbättringar och buggfixar
43.7°
Samsung och Apple drar tillbaka vissa patentkrav i sin tvist
Efter att ha blivit tillsagda av amerikansk domare
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
Tipsa oss!
bloggportalen bloggportalen