Intel var väldigt tidiga med att lansera SSD men de har varit dyra fast prestandan har varit också varit på topp. Nu verkar det som att företaget har planer på billigare SSD och något som de kallar för "boot drive".
Den nya enheten ska kosta omkring 120 dollar och kapaciteten ska ligga på 40 GB. Intel kallar den alltså för en server "boot drive" och riktar sig alltså mot serversegmentet. Intels marknadsföringsmanager, Jon Peracchi, sade att den nya enheten är del av en serie av billigare SSD-prodkter som företaget planerar att lansera.
ComputerWorld rapporterar att det även kommer lanseras andra kapaciteter i form av 50, 100 och 200 GB och de nya enheterna ska använda sig av MLC NAND-flash chip, tillskillnad från Intels tidigare enheter som använt sig av SLC. Det är väl också därifrån som prissänkningen kommer.
Priset av Intels nya SSD ligger omkring 40 % lägre än den gamla X25-E-serien, vilken som sagt baserar sig på SLC NAND-flash. Lanseringsdatum väntas till april nästa år och borde finnas i butikerna till juli.
via
The Inquirer
www.computerworld.com +