Pryl
/
Robotar
Den franska roboten Nao har blivit rätt så populär i utvecklar-kretsar då den inte är särskilt dyr för universitet, forsknings-institutioner och liknande att köpa in samt att programvaran som tas fram till roboten adderas till funktioner som andra Nao-ägare kan ladda ner och implementera på sin robot.
Här ser vi när Nao går upp för en spiraltrappa vilket är en rätt så komplicerad operation för en robot då den måste ta hänsyn till både trappstegens höjd så väl som längd. Något vi människor oftast gör per automatik men som måste programmeras väl för att en robot ska kunna utföra det. Genom att använda både laser och kamera som finns inbyggd i Nao så kan den säkert navigera sig upp för trappan.
Tekniken bakom den trappgående Nao-roboten kommer att presenteras närmare på robot-konferensen IROS 2012 som går av stapeln i oktober. En Nao i grundutförande kostar ungefär
hrl.informatik.uni-freiburg.de +