Telemegaphone Dale - ring ett norskt fjäll

Låt din röst klinga ut över fjorden

Telemegaphone Dale är ett konstprojekt som består av en sju meter hög megafon till vilken man har kopplat in en mobiltelefon.

Tanken är att telefonerare från hela världen ska kunna ringa upp skulpturen och låta sin röst eka över fjorden, dalen nedanför och det lilla samhället Dale. Telemegaphone är den första installationen i en serie konstprojekt som kallas Parafunctional Payphones och som malmöföretaget Unsworn Industries ligger bakom.

Skulpturen är öppen för samtal dygnet runt mellan 2 augusti och 6 september 2008. Telefonnumret kommer att listas på webbplatsen nedan i samband med invigningen.
www.unsworn.org +

etiketter mobilt, konst
37.1°
Wille Wilhelmsson
måndag 28 jul 2008 kl 11:18
RSS 7 kommentarer till artikeln
hetzz
Intressant, får hoppas det inte lockar allt för skumma internetmänniskor. För dem som bor i byns skull dvs.
av hetzz, måndag 28 juli 2008 kl 11:51
ZerOne
Som gjort för att missbrukas, såklart.
av ZerOne, måndag 28 juli 2008 kl 15:04
Tobias™
Här ska poppas musik över den norska fjorden!
av Tobias™, måndag 28 juli 2008 kl 17:57
Press play on tape
Eftersom Kabul finns med som ett av tre exempel på utländska orter så hoppas de på ett livesänt tal av Usama.
av Press play on tape, tisdag 29 juli 2008 kl 00:01
twi
Sannolikheten att någon unge kommer sitta och skrika könsord är hög.
av twi, tisdag 29 juli 2008 kl 11:32
AiR
Hihi "dale"
av AiR, tisdag 29 juli 2008 kl 14:58
Guffie
Stackars norrmän. De är inte kloka och nu är det bevisat.

Ps: för all ni som inte tycker om mitt påstående kan ju alltid förklara det smarta med den här idéen.
av Guffie, tisdag 29 juli 2008 kl 23:15
Kommentera artikeln







rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. Fler kommer inom kort.
bloggportalen bloggportalen