Så sent som i veckan rapporterade vi om att ett nytt Operation Flashpoint-spel var under utveckling och nu är titeln släppt. Operation Flashpoint: Red River är det som gäller och väldigt lite är känt om detta spel förutom en planerad release under 2011.
Allra först att få ta en titt på Red River är OXM och deras redaktör Jon Hicks säger såhär om spelet:
Operation Flashpoint: Dragon Rising was tremendously ambitious, but struggled to deliver. So we were pleased to see that the sequel is a tighter, more focused game that's nevertheless still striving for a more realistic recreation of warfare.
Trots en lovande och intressant approach till krigsgenren så var Dragon Rising en stor besvikelse av många anledningar, så vi får verkligen hoppas att Codemasters lyckas bättre med Red River.
www.computerandvideogames.com +