Öppna DNS:er är kanske inte det som står högst på önskelistan hos alla, men nu har i alla fall Google öppnat en med ett oerhört coolt IP-nummer: 8.8.8.8. De sekundära har IP-nummer 8.8.4.4.
DNS:en lär stå i USA vilket borde göra uppslagningar lite sega, så troligtvis är din vanliga ISP:s DNS snabbare, men en öppen DNS är ibland bra att ha.
I USA har ISP:er börjat kapa DNS:en genom att man skickar felskrivna domännamn till en speciell sida istället för ingenstans alls, senast är det Comcast som har gjort detta. Vilket kan ses som harmlöst, men det kan ställa till problem om du gör saker utanför webbläsaren.
Att man har det fantastiska IP-numret är lysande, om du är osäker på om det är din eller din ISP:s DNS eller något annat som strular så är det bara att knappa in 8.8.8.8 och 8.8.4.4.
code.google.com +