Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Fritid
Tjock
Tester
Dagens fråga
Tipsa!
Skaffa Feber+
Fixa dejten direkt i klockan
Dejtingsajt lanserar Android Wear-app
Dejtingsajten Match.com flyttar nu in i klockan när man som första dejtingsajt i världen gör det möjligt för sina medlemmar att ta kontakt med varandra via en app till smartwatches som kör Android Wear.Med appen blir det möjligt för den dejtingsugne att leta efter och kontakta potentiella dejter samt att ta emot och svara på meddelande. Stephane Lebas som är produktchef på Match.com säger i ett pressmeddelande:
"Det har varit ett väldigt roligt och intensivt projekt där vårt mobil-team samarbetat tätt med Google genom hela processen. Match.coms Android Wear-app är vårt första steg i arbetet med att ta dejting till wearables-marknaden, vilket är en plattform som vi tror kommer att spela en stor roll i framtidens dejting".
Appen finns än så länge bara tillgänglig på engelska men fungerar i Sverige. Den hittas gratis på Google Play på länken nedan.
play.google.com
Android,
Mjukvara,
dejting,
android wear,
match.com,
dejtingsajter,
appar
Dejtingsajter för rika och framgångsrika har dålig koll på sina medlemmar
Inga faktiska krav på att man ska vara rik
31.8°
Nätdejtingsida för spöken
Internet!
41.3°
Dejtingsajt för genier
Endast för Mensa-medlemmar
33.2°
Genomsnittlige Tinder-användaren använder appen 90 minuter om dagen
Folk verkar sugna på att dejta
36.6°
36.2°
Wille Wilhelmsson
sön. 30 nov 2014, 11:00
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration