Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tre tar nu emot förhandsbokningar på Desire och X10 Är svenskarna SE trogna trots prisskillnaden? Tre tar nu emot förhandsbokningar på Desire och X10 Nu har operatören 3 via sin Facebooksida avslöjat att de sparkar igång förhandsbeställningar på de två "Supermobilerna" Xperia X10 och Desire.
Xperia X10 ser ut att bli uppåt hundralappen dyrare i månaden, jag är grymt nyfiken på att se vem som kammar hem striden om köparna.
Xperia har övertaget när det kommer till skärmstorlek, 4" mot den lite mindre 3,7" stora skärmen hos Desire. Utöver det så har båda dessa telefoner "hemsnickrade" gränssnitt ovanpå Android, vilket som i slutändan fungerar bäst är nog upp till var och en att tycka till om. Värt att nämna är att Xperia X10 skeppar med Android 1.6 men ska så fort det är möjligt kunna uppgraderas till någon version av Eclair.Xperian kommer med allra största sannolikhet ha en bättre kamera än Desire. Något som jag skulle sakna på X10 är dock det optiska styrdonet som enligt folk som testat ska fungera mycket bra och är oumbärligt vid exempelvis textmarkeringar.Efter hoppet hittar ni ett par förhandstittar på de två telefonerna.
Förhandstitt på Xperia X10Förhandstitt på HTC Desire facebook.com Android, Hårdvara, SE Xperia X10, HTC Desire, tre, 3, Priskrig
38.6° 0 Kristoffer Ågren Kristoffer Ågren
tors. 11 mar 2010, 17:53
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration