Exempel; I nr 4/07 har en stor del av byns befolkning köpt på sig den nya billiga Sorkomobilen. En bil som tillverkas av Krösus Sork, anledningen till att den är så billig beror på att han tillverkar den med urusla bromsar som gör att flera bilar krashar. Reportern Nina Kanin (skriver för tidningen Folkets Blad) rycker ut för att reda ut vad alla olyckor beror på och vem som ligger bakom.
Det är inte allt. I följande serie bevakar hon en fotbollsmatch mellan Krösus fotbollslag och laget från kullarna. Krösus vägrar ge intervjuer åt henne, han pratar bara med tidningen Dags-Nytt som han själv äger.
osv osv.
I nästa nummer av Bamse hittar Bamse en gammal bok och sugs in i en saga. Där ställs han inför en svår fråga, två hotfulla prinsessor med svärd kommer emot Bamse "Hur ska jag lösa det här" tänker Bamse.
För ert barns höga moral skull. Prenumerera på Bamse! Jag ska skaffa mig en prenumeration nu. Trots att jag är 26.



