7-växlad DSG nu för Golf och Golf Plus
Klarar än så länge endast 250 Nm
Vi har skrivit om Volkswagens nya DSG-låda förr, men nu finns den på marknaden och erbjuds till att börja med endast till Golf och Golf Plus. Den nya sjuväxlade lådan fungerar i praktiken på samma sätt som sin sexväxlade kollega, med skillnaden att lådan körs "torr" utan att ligga i ett oljebad. Fördelen är att lådan blir effektivare (lägre förbrukning) och enklare. Nackdelen är att lådan i dagsläget in klarar att överför mer än 250 Nm. Bränsleförbrukningen för Golf/Golf Plus 1,9 TDI är 0,7 liter per 100 km lägre än med en sexväxlad DSG. Prispåslaget blir precis som tidigare 14 000 kronor. I priset ingår också en "start-i-backe"-funktion som håller bilen vid start i backe trots att föraren släppt foten från bromsen.
Bil,
Nyheter,
Volkswagen,
DSG
37.1°
0
James Hunt
ons. 2 jan 2008, 09:45
14 kommentarer till artikeln
250 Nm kommer man ju rätt långt med så länge det handlar om bensinare (150-200 hk). Dieselmässigt stannar man vid runt 100-110 hästar.
av Joel, onsdag 02 januari 2008 kl 10:26
Går torr....? Vart kan jag läsa mer?
av Bosse Bus, onsdag 02 januari 2008 kl 11:03
Söderut?
Eller kanske menade du VAR?
av Joonas, onsdag 02 januari 2008 kl 11:06
Jag förstår inte att folk fortfarande köper manuellt växlade bilar, sånna här lådor borde vara standard på 2000-talet.
De växlar snabbare än manuella, sparar mer soppa och kan också köras helt automatiskt.
av taliz, onsdag 02 januari 2008 kl 12:34
taliz // Det är så mycket roligare med manuella växellådor.
av Herish, onsdag 02 januari 2008 kl 12:53
Men DSG är ju halvautomatisk om jag fattat det rätt så det e nog lika rolig som de manuella =)
av Mr ikarus, onsdag 02 januari 2008 kl 13:02
Herish: Inte i en svenssonbil, där känns det bara stenålders. Och faktum är ju dessutom att väldigt många(kanske tom majoriteten?) nu väljer lådor med paddlar på ratten också till sportbilar, typ Ferrari. Så argumentet att det skulle vara roligare med spak håller inte heller riktigt.
av taliz, onsdag 02 januari 2008 kl 13:11
Jag ogillar manuella lådor starkt. Totalt felretro att på 2000-talet veva runt bland kuggar och pedala koppling. Skönt att det äntligen börjar komma alternativ till sladdriga automatlådor och ylande CVT:er.
av Bosse Bus, onsdag 02 januari 2008 kl 13:22
Taliz, att ta det som ett argument är väl ändå skitsnack. Inte en sekund på att jag lyssnar på vad "DE FLESTA" eller "VÄLDIGT MÅNGA" säger ska eller inte ska vara kul. Det är väl något man får bygga en uppskattning för själv?
Att det går snabbare och att det drar mindre bensin? Fakta? Ja... Att de är roligare? Upp till var och en. När man är ute och kör och när vintern är påväg finns det rätt många manövrar som man endast får hundra procent kontroll med med den tredje pedalen =).
För folk som inte sysslar med det så verkar annars DSG'n och liknande teknologier vara fullgoda ersättare, eller komplement. Men den manuella lådan kommer finnas kvar på ett eller annat sätt. Det är vad jag både hoppas och tror på!
av MixiM, onsdag 02 januari 2008 kl 16:43
Mekaniskt och manuellt ska det va!
MixiM++
av Dimme, onsdag 02 januari 2008 kl 16:54
Många väljer också bort automatlåda i biltyper som generellt domineras av dem. Min far vill t.ex. inte en sekund köra automat, delvis av de skäl som MixiM anger, manövreringsdugligheten ökar till viss del, men också för att det innebär en viss distansering från bilkörningen att inte växla själv. Svärmor är av en annan åsikt, hon kör en småbil men ändock med automatlåda.
Att man inte "tvingar" köparna genom att ha exempelvis DSG-låda som standard beror på att man då förlorar ett tillval på kanske 15000:- som en relativt stor andel köpare väljer. Kostnadsmässigt för tillverkaren är det nog inte många kronor som skiljer, men intäktsmässigt är det generalfel att eliminera den möjligheten.
av Joel, onsdag 02 januari 2008 kl 19:06
Vad som är roligt och inte är högst personligt. Det finns en stor skara människor, mig inkluderat, som tycker att det är roligare med manuella lådor. Där ligger mitt argument. Inte vad som går fortast. Manuella lådor med paddlar finns även det, så "spak" är inget krav för att lådan är manuell.
Vad som är optimalt ur en teknisk synpunkt är en sak, vad som fungerar bättre i praktiken är en annan. Men ur en teknisk synpunkt är växellådor som vi känner dom inte alls speciellt sexiga. Tänk dig en steglös låda. Man skulle kunna köra motorn med konstant varvtal, vilket förstås innebär att man full effekt kan utnyttjas vid alla tillfällen.
Finns en go-cart som har en sån växel. Ganska enkel konstruktion. Men lät lite udda.
av Herish, onsdag 02 januari 2008 kl 23:12
MixiM: varför kör inga racebilar varken rally/offroad eller bana med manuella lådor? Om någon skulle behöva bättre "kontroll" så är det väl dem.
Allt är semiautomat eller automat.
Majoriteten är väl förövrigt klart att man måste lyssna på, inte för att de ska besluta vad som är roligt utan snarare vad som kommer bli standard.
Det är så vi fått Elhissar, Servostyrning, AC, ABS, ESP, Airbag etc etc att bli standardutrustning.
Att så många i Sverige, och europa, fortfarande kör med manuell låda är för att de är vana vid det och för att automat är ett relativt dyrt tillval.
Förövrigt som Joel sa, det är klart biltillverkarna vill ta extra för allt de kan, så är det ju fortfarande med de senaste säkerhetssystemen tom.
Jag tror att utvecklingen mot fler automatlådor i europa kommer styras till stor del av nya drivsystem som avancerade hybrider, där det blir väldigt ofördelaktigt att inte låta en dator styra vilken utväxling som är optimal. Ta Toyota prius som ett första exempel.
av taliz, torsdag 03 januari 2008 kl 11:21
taliz:
För att ingen av dem behöver starta mjukt på en frusen uppförsbacke.
av Dimme, torsdag 03 januari 2008 kl 22:16
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration