Video Audi Q7 V12 ställs mot BMW M5
0-100 mph
Brittiska Autocar satte dieseldrivna Q7 V12 mot BMW M5 och även om Audin har fördel av det blöta underlaget så trodde i alla fall jag att SUV:en på 2,6 ton skulle bli ordentligt mycket mer ifrånåkt.
Bil,
Nyheter,
Audi Q7 V12,
BMW M5
Via
Autocar
38.3°
0
Erik Svensson
sön. 26 apr 2009, 16:17
8 kommentarer till artikeln
Q7 V12 har ett galet klipp från stillastående! Hade den i en vecka och fick verkligen känna vad den gick för. Jag körde verkligen inte sparsamt med den under veckan och ändå överskred inte snittförbrukningen 1,6 l/mil och det är ju ganska häftigt för en V12 att ligga så lågt efter sådan körning. Men med en prislapp 1,6 mill så känns den ganska utesluten. 3,0 Tdi däremot ja tack, komfortablare milätare få man leta efter.
av James Holm, söndag 26 april 2009 kl 17:49
Grym bild James!
av Roger Åberg, söndag 26 april 2009 kl 20:37
WTF?
Så de gjorde en video på två minuter för att illustrera det faktum att M5 gör 0-160 på 10.x och Q7V12 på 12,x sekunder? Är det till för folk som inte förstår siffror, eller?
Känns ungefär som den gamla SNL-sketchen om ESPN:ns gala "The Espys" där de delar ut priser i olika sportkategorier och baserar valet på absoluta fakta (typ att nominera NBA:s tre längsta basketspelare i kategorin "längst basketspelare" och sedan ge priset till han som är längst). Pointless är bara förnamnet.
av Tiny, söndag 26 april 2009 kl 21:14
Hejsan vad ful Q7:an är. Men en riktig motor har den i alla fall.
av LS400, söndag 26 april 2009 kl 21:55
@Roger Åberg#2: Tackar!
av James Holm, söndag 26 april 2009 kl 22:20
Den spisen lär ju väga något så in i helvete, men tänk att med med våld, vaselin och lite mer av båda, pressa ner den i en liten A4 eller A6. Skulle vara riktigt kul att se prestanda och bränsleförbrukning när det är ett ton mindre att släpa omkring på.
Och prislappen, förstås. :-)
av Herish, söndag 26 april 2009 kl 22:26
@Herish#6: En A4 är nog uteslutet men en A6 skulle nog funka. Det verkar ju dock som R8 V12 Tdi är nedlagt. Tydligen vägde motorn precis som du säger för mycket och vridet blev för mycket för att få en bra balans. Tyvärr, för det hade ju varit sjukt häftigt med en V12 diesel i en supersportbil.
av James Holm, söndag 26 april 2009 kl 22:36
Vi hade en diskussion om Q7ans "onödighet" häromdagen, och jag kan gå med på att den här passerat gränsen med hästlängder. Men, fan vad cool den är! En sjuk idé och smått otroligt att den lämnat ritbordet överhuvudtaget.
Men jag det är klart jag kan ta en.
Har dom sålt några i Europa, eller har alla gått till Oljeländerna?
av 120R, söndag 26 april 2009 kl 23:29
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration