Brabus presenterar världens starkaste V12:a
Nya SV12 Biturbo Coupé är rå
Det pirrar alltid till lite i magen när ett pressmeddelande från Brabus dimper ned i mailboxen. Den här gången har man nöjet att presentera världens starkaste personbils-tolva. Eller hur låter 730 hästkrafter och smått sinnessjuka 1 320 Nm som katapulterar SV12:an till en toppfart på hisnande 340 kilometer i timmen. I grunden bygger man vidare på nya CL 600, och för att förtjäna epitetet världens snabbaste och starkaste coupé. Jag antar att man inte riktigt räknar Bugatti Veyron som en coupé. Även om motorn i grunden är densamma som tolvan, så är i princip alla rörliga delar utbytta, cylindervolymen har gått upp till 6,3-liter och som grädden på moset så den även fått två turbos och en rejäl intercooler. Ett välljudande sportavgassystem får sätta punkt för prestandaförbättringarna. De nya 7G-lådorna är inget för Brabus, förmodligen skulle de fullständigt smulas sönder av den enorma kraften. Istället får vi nöja oss med en vanlig 5-stegad automatlåda som hängt med sedan 90-talet. 0-100 på 4 sekunder och 0-200 på 11,1 sekunder är hur som helst imponerande siffror. Just det, diffspärr finns som tillvar. Rekommenderas starkt!
Bil,
,
Brabus,
Via
motorauthority.com
37.4°
0
James Hunt
tis. 15 maj 2007, 22:14
9 kommentarer till artikeln
Det mest intressanta är väl om det faktiskt går att stänga av alla hjälpmedel på riktigt den här gången?
av LucasKrown, tisdag 15 maj 2007 kl 23:22
Oj, fantastiskt. jätteimponerad. Skall vi ta en kaffe nu?
Varför har det blivit så ointressant med hysterisk Mercedes-trimmning? Det var ju häftigt förut liksom...
av Tiny, tisdag 15 maj 2007 kl 23:22
(Tiny) Jag håller faktiskt med! Förrut brukade jag oroa mig för AMG och Brabus trimmade Mercs då jag är en bättre vän av BMW. Stack lite i ögonen när de överpresterade M-modellernas siffror. Numera kan jag verkligen inte bry mig mindre... varför är de så? Nu har jag aldrig kört en Brabus eller AMG, men kan de vara för att de möjligen är Muskelbilar vars enda mål är att prestera monstruösa effekter?
Anyhoo, brutal motor! (didn't think that ever get old thou...)
av Bjoernski, tisdag 15 maj 2007 kl 23:31
(edit) ...men vafaan gör sådana dioder hemma på en bil i denna klass? osmakligt!
av Bjoernski, tisdag 15 maj 2007 kl 23:32
Dom testade ju en Brabus på TopGear, tror det var en SL65 med typ 750hk, och dom sa ju att den i princip var okörbar pga att hjulen bara spann när man använde gasen. Jag fattar heller inte riktigt meningen med att pumpa upp bilarna så fruktansvärt att dom inte längre blir bra bilar?
av 120R, onsdag 16 maj 2007 kl 01:31
Inte för att jag skulle bry mig om jag köpte en, men var drar den per mil tro?
av EBE, onsdag 16 maj 2007 kl 01:38
rätt old news.. brabus v12an med 730 hk har funnits som tillval till S, SL, CLS, maybach under en rätt lång tid..
120R - det var en sl 600.. samma motor som denna alltså.. och ja den va typ obrukbar.. funkar nog okej på typ autobahn..
EBE - den ska dra samma som en standard cl 600.. alltså typ närmare 2 liter
av fbz, onsdag 16 maj 2007 kl 01:55
bjoernski.. ja dioderna var verkligen hemska! Sådant kan funka på en lowrider med fullt mexar-stuk.. och enbart där.
av LucasKrown, onsdag 16 maj 2007 kl 09:50
Hittade Top Gears test av cabben - Långsammare än en M5 runt deras bana...
av Tiny, torsdag 17 maj 2007 kl 00:46
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration