Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Citroën DS3 - nu produktionsklar Baseras på C3 Citroën DS3 - nu produktionsklar I början av våren så visade fransmännen ett koncept vid namn DS Inside och lite senare framkom att detta skulle bli en produktionsvagn som tar upp kampen mot t.ex Fiat 500, Mini Cooper och Alfa MiTo.Nu är det snart dags för premiär (närmare bestämt i Frankfurt inom ett par veckor) och här är första bilderna.Som synes har man inte gjort några drastiska förändringar exteriört vilket verkligen ger tummen upp. Beroende på smak kan man välja mellan ett flertal färger/mönster på tak och sidospeglar och interiört erbjuds sex kulörer på instrumentbrädan.Inledningsvis kommer tre bensinare (95,120 och 150 hk) och två dieslar (90 och 120 hk) där minsta dieseln ska klara sig på 99 g/km. Mer att läsa på länken. ds3.citroen.com Bil, Nyheter, Citroën, DS3, Frankfurt Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
37.1° 0 Erik Svensson Erik Svensson
ons. 26 aug 2009, 11:25
8 kommentarer till artikeln
Halldor
Jag har sagt det förut men upprepar gärna: Det är sorgligt att Citroën väljer att återanvända bokstavskombinationen DS. Det är inget fel på just den här nya modellen, men som sagt, den borde ha fått ett eget namn.
av Halldor, onsdag 26 augusti 2009 kl 12:04
Roger Åberg
bara jag som tycker att den är grym som fan?
av Roger Åberg, onsdag 26 augusti 2009 kl 12:13
LucasKrown
Roger: Jag gillar den men jag måste hålla med Halldor - Det är ingen DS.
av LucasKrown, onsdag 26 augusti 2009 kl 12:39
Json
Jag måste ju hålla med Roger.

MEN det hade ju varit kul om de gjort en C3 DS med hydraktiv fjädring. Då hade man verkligen kunnat kalla den DS...
av Json, onsdag 26 augusti 2009 kl 14:35
UnConnect
GRYM! Ger en sån otrolig "vill-ha-känsla". Bra motorer, men fattas 175an och den med 200 hästar. Vad gissar ni för pris?
av UnConnect, onsdag 26 augusti 2009 kl 16:12
LucasKrown
Json: Det är ju mer DS över nuvarande C6 än den här..
av LucasKrown, onsdag 26 augusti 2009 kl 16:57
Chrille C
Riktigt snygg bil. Grymt!
av Chrille C, onsdag 26 augusti 2009 kl 17:53
Molgamus
Säga vad man vill om Citroën och Peugeot, men tuffa concept och oftast innovativa bilar gör de. Det senare står väl Citroën främst för.
av Molgamus, onsdag 26 augusti 2009 kl 21:53
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration