Den är här: BMW M3 V8 Concept
De första bilderna har släppts (uppdaterad)
BMW M3 Concept, en förstudie på kommande BMW M3. Vi som känner BMW vet att det kommer bli få förändringar mellan koncept och produktionsklar bil. BMW M3 delar få delar med en vanlig 3-serie coupé: lyktorna (fram och bak) samt dörrarna och bakluckan (som nu fått en liten diskret läpp) är det enda som bärs över. Rent visuellt så är det de vanliga M-attributen som avslöjar att det här är något annat en en vanlig 3-serie; bulan på motorhuven, gälarna, fyra utblås och kolfibertaket (får det stanna på den produktionsklara bilen?) . Även sidospeglarna är nya, tyvärr är de inte speciellt vackra. Vi får hoppas att det är en av detaljerna som kommer att förändras då bilen går i produktion. Fälgarna är av klassiskt M-snitt och mäter 19-tum. Runt hjulen så har hjulhusen gjorts större och aggressivare. Vad som finns under den bulliga huven avslöjar inte BMW just nu. Det senaste ryktet säger 448 hästkrafter ur den varvvilliga V8:an. BMW säger att fokus legat på att ta fram en lätt bil med perfekt balans. Visuellt ska bilen kännas bred, låg och aggressiv. Det Ihop med den högvarviga V8:an ska M3 åter bli klassledande. Konceptet sägs vara en hybrid av "vanliga" M3 och kommande M3 CSL.Uppdateras löpande.Bilen känns inte så "tight" som jag hade förväntat mig. Sidospeglarna måste försvinna och baken känns inte alls homogen. Om besvikelsen beror på höga förväntningar eller något annat återstår att se.
shows.autospies.com
Bil,
,
BMW,
M3
37.2°
0
James Hunt
tis. 6 mar 2007, 22:55
15 kommentarer till artikeln
Fet. Men den ser helt klart annorlunda ut, nästan japansk? Lexus IS-F?
av 120R, tisdag 06 mars 2007 kl 18:52
Bullen på motorhuven var inte så fager.
av Flumbo, tisdag 06 mars 2007 kl 18:58
ja, det blir en fin "kamp" mellan dom två tror jag. nån som är bra på prestanda på dom båda?
av mac-e, tisdag 06 mars 2007 kl 19:01
Nått som kan vara värt att notera är att jag läste på nån annan sida att det satt en manuell låda i, tack för den BMW :).
av Timmy, tisdag 06 mars 2007 kl 19:19
Och Macke du vet att Lexus smeker allt ;).
av Timmy, tisdag 06 mars 2007 kl 19:19
bakdelen och speciellt kjolen vid utblåsen var skitful, ser ju ut som ett jävla eftermarknads-biltema-paket med massa hål och fräsiga vinklar...nej, detta var inte snyggt hur bra bilen än är, var är de rena linjerna som M5:an begåvades med?
av Preddan, tisdag 06 mars 2007 kl 19:26
tror den kommer vara snyggare när man ser den i verkligheten
av fisken, tisdag 06 mars 2007 kl 20:03
Hoppas dom lägger färg på taket - synlig kolfiber är man fullkomligt överexponerad av...känns nästan tacky idag. Kolfiber används av alla nuförtiden - på alla ställen där kolfibrets speciella egenskaper krävs.
av Qongo, tisdag 06 mars 2007 kl 20:37
Qongo, kan inte annat än instämma! Alternativt alltid ha den helt blankt svartlackad om man nu vill markera taksektionen.
av MixiM, tisdag 06 mars 2007 kl 21:00
Trist att bilarna alltid är silver...
av fisken, tisdag 06 mars 2007 kl 23:26
word up.. skulle varit rosa!
av Smack, onsdag 07 mars 2007 kl 01:38
fisken: yes - typ som VW när de introducerade senaste GTI:n, att köra med den som helvit var helrätt
av Preddan, onsdag 07 mars 2007 kl 07:56
Jag är böjd att hålla med i kritiken. Det är lite mycket eftermarknadsprodukt över den!
av jonp, onsdag 07 mars 2007 kl 09:31
hmm ja men vafan lite mer väntar man väl sig ändå, när jag såg m3 e46 för fösta gången på bilmässan i älvsjö var det juh som dag och natt mot vanliga 3-serien
av Piem, onsdag 07 mars 2007 kl 10:22
Piem tycker som du , men det kanske berodde på att E46 i standardutförande är väldigt snäll? Medan E92 ser relativt aggresiv ut redan utan M-Utstyrsel... Skillnaden blir inte lika påtaglig.
Fixa till speglarna och taket!
av MixiM, onsdag 07 mars 2007 kl 19:13
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration