Drömbilen: Abarth roadster
Vi drömmer oss bort lite
Vad sägs om att Abarth dammar av den klassiska SS-betäckningen och bygger den här urläckra Roadstern baserad på Fiat Panda Sport med ett utpris på strax under 170 000 kronor? Bakom konceptet står Europeiska Designinstitutet i Turin som utgått ifrån Fiats Panda-plattform och kompontenter. Under huven hittar vi antingen 1,4-liters fyran från Panda sport på 100 hästar, eller turbo-versionen på 150 pigga hästkrafter. Bilen är byggd med lättviktsmaterial och borde ge Mazda Miata en riktig match.Just nu finns inget som talar för att bilen någonsin kommer att byggas. Men med tanke på Fiats aggressiva utvidgning av modellprogrammet så är inget omöjligt? Bertone har redan bevisat att Panda-plattformen duger till att bygga en kompakt roadster med sitt Barchetta-koncept i Genève (bilen i krom). Tills dess får vi nöja oss med Abarth-trimmade Fiat-bilar. Vi väntar ivrigt på Fiat 500 i Abarth-kläder under 2008.
Bil,
,
Abarth,
Fiat
Via
Auto Express
37.9°
0
James Hunt
mån. 25 jun 2007, 15:19
6 kommentarer till artikeln
Ingen kan få mig att köpa något baserat på en Fiat så länge jag är medveten om det... Sen får den vara hur fin den vill.
av Surfaren, måndag 25 juni 2007 kl 18:51
Surfaren -> Trångsynthet och bristande medvetenhet om världens föränderlighet har genom tiderna fungerat väl som hinder för människans stimulans och utveckling.
Vågar man hoppas på en fyrhjulsdriven eller åtminstone bakhjulsdriven produkt? Vidare ser jag gärna att den inte väger mer än 1000 kg och att den INTE ser ut som Bertonekonceptet :)
av Falcone, måndag 25 juni 2007 kl 20:42
Coolt ! - Nytt skrivabordsubderlägg ! :) - "Vi väntar ivrigt på Fiat 500 i Abarth-kläder under 2008", jaa - det gör vi verkligen, jag ska ha en.
av plirum, måndag 25 juni 2007 kl 21:12
Kul att Fiat börjar höja ögonbrynen och ser sig om :)
för vissa verkar tiden stå stilla SaaaB expl
av Trisen, måndag 25 juni 2007 kl 21:32
Det är en viss skillnad på betäckning och beteckning, den förstnämnda är lite mera lustfylld men knappast den som skribenten avsett... ;-)
av Betäckare, måndag 25 juni 2007 kl 23:39
gud vad ful
av Bemar, tisdag 26 juni 2007 kl 07:39
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration