Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Video F1-uppvisning i Karlskrona Från 2007 Video till F1-uppvisning i Karlskrona Hittade ett klipp från nationaldagsfirandet 2007 då en Jordan F1 fick möjlighet att köra på en slinga i centrala Karlskrona.Förare är Johan Rajamäki och det hela gick av stapeln i samband med Saltsjöbadsloppet. Bil, Övrigt, F1, Karlskrona
38.1° 0 Erik Svensson Erik Svensson
fre. 20 feb 2009, 21:42
9 kommentarer till artikeln
Youhouel
Feeeeettt! :D Jag ska till Karlskrona imorgon om någon är intresserad.
av Youhouel, fredag 20 februari 2009 kl 22:21
Werzion
Hehe, såg ju väldigt mycket snabbare ut när kameran var stillastående än när man åkte med O_o

MER SÅNT HÄR! :)
av Werzion, fredag 20 februari 2009 kl 22:36
taliz
Undrar just hur mkt F1 den där är(10-15 år gammal bil?)... låter ju inte som den varvar mer än knappt 10000 rpm.
av taliz, lördag 21 februari 2009 kl 00:04
www.workidoo.com
Riktigt fegt körning.
av www.workidoo.com, lördag 21 februari 2009 kl 06:24
Falcone
Det är en ytterst klent mappad gammal Jordan med utbytt motor, låter som en gammal F3000-motor men jag är inte säker. Således är det knappast en riktig F1. Har för mig att de maxvarvade runt 9000 så taliz gissar bra.

Men det är förstås vanligt vid den här typen av uppvisningar av hållbarhets- och säkerhetsskäl. Den som varit på en F1-tävling i verkligheten vet ju att förarna inte ens kör så långsamt på uppvärmningsvarvet och att bilarna förstås varvar betydligt högre.
av Falcone, lördag 21 februari 2009 kl 15:03
Kenny
Hej det var jag och en kollega som var med och gjorde denna filmen. Det är en Jordan 2002 ,motorn är en Judd V8 på 550 hp men bilen väger bara 500 kg.
Det är inte realistiskt att ha en original V10 i en uppvisningsbil i Sverige. Kostnaden är för hög.
Vi hade inte ombordkamera på vid dom snabbaste varven han körde. Det snabbaste varvet var snittfarten 145 km dvs farten på rakan över 200. Tänk på att detta är 50 vägar med brunnslock mm.

Tyckte det blev en rätt kul grej ändå. Vi har film på när Gullabo kör den på superstage med. Skall lägga upp den inom kort.

Mvh Håkan
av Kenny, lördag 21 februari 2009 kl 15:28
Falcone
Tack för bra info Håkan.
av Falcone, lördag 21 februari 2009 kl 15:52
Erik Jonsson
haha herregud gjorde den dar snubbens hemsida for en massa ar sen
av Erik Jonsson, lördag 21 februari 2009 kl 17:58
James Holm
Skit kul ju!

Jag och Qvarnis skall till Hungaroring i Ungern och köra Johans raceskola där och det kommer ju bli med den där Jordan bilen. Ska bli riktigt kul! Det är en av de tre raceskolar vi skall göra. Dom andra två är Scuderia Hanseat, Nürburbring och Skip Barber Racing Scool, Ohio USA. Först ut är Scuderia Hanseat som blir den 7-10 maj.
av James Holm, söndag 22 februari 2009 kl 18:59
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration