Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Febergaraget: Recaro blandat med fransk logik Lite, lite clubsport-känsla hos Clio Sport Febergaraget: Recaro blandat med fransk logik Tänkte vi skulle fokusera lite på interiören hos vår senaste besökare. Bilen är utrustad med riktigt trevliga Recarostolar och en tjock sportratt och den enda typen av navigation som finns är den röda sömmen mitt på ratten för att hjälpa föraren hålla hjulen i rätt vinkel. Som sig bör på en sportbil alltså. Men. Det är inte bara guld och gröna skogar. Recarostolarna måste monteras i speciella fästen, vilket gör att sittpositionen blir allt för hög och man sitter mer än i bilen. Ratten kunde dessutom varit något mindre. Växelspaken är lång men har bra känsla.Rent kvalitetsmässigt så känns bilen tightare än förväntat. Visst, materialvalen kanske inte är vad som förväntas av en bil för 250 000 kronor, men bitarna är väl ditskruvade och interiören är skrammelfri. Bilen är väl isolerad från vägljud, men som vi skrev tidigare så släpper bilen in gott om motor-/avgasljud i kupén, vilket för det mesta är trevligt. Kontrollerna har däremot typisk fransk layout, dvs inte speciellt logiska. Någon som vet hur man byter språk på färddatorn i en Clio? Eller hur man bläddrar i menyerna? Scrollhjulet för byte av radiokanaler är väl inte heller helt optimalt.Men det största minuset i interiören är den osexiga instrumentpanelen Inte nog med att grafiken är trist, den lutar också på ett sätt om bäst hör hemma i en buss. Kanske för att kompensera den höga sittpositionen? Det finns en fördel med att sitta högt. Eftersom dörrarna är lågt skurna med stora fönster så slutar plåten strax över armbågen vilket ger en rätt skön formelbils-känsla. Bil, Tester, Febergaraget, Renault, Clio Sport Bild till artikel
37.2° 0 James Hunt James Hunt
tors. 26 apr 2007, 09:20
4 kommentarer till artikeln
James Hunt
in, in, in :) in i kupén. Det är en ganska intressant känsla. Den stänger ut väg och vindljud bra, men motor-/avgasljudet hörs väldigt tydligt. Man skulle kunna tro att det helt enkelt beror på att bilen är väldigt högljudd, men står man utanför så låter det faktiskt inte speciellt mycket. Bilen upplevs bra mycket bullrigare från insidan än utsidan.
av James Hunt, torsdag 26 april 2007 kl 11:20
Börje
Varför sticker varningsblinkers-knappen alltid ut så förbaskat i franska bilar? Åkte i en twingo som hade den placerad som en stor jäkla clown-näsa mitt på instrumentbrädan. Använder fransmännen den ofta eller?
av Börje, torsdag 26 april 2007 kl 13:17
Preddan
börje: ja, så är det, så fort de stannar eller något så slänger de på den, åk till paris får du se

för övrigt - fy fan vilken ful instrumentering, ser ut som alice 5 på förskolan talgbollen har gjort den
av Preddan, torsdag 26 april 2007 kl 13:43
AiR
Kofångare är faktiskt väldigt mycket mer tåliga än vad svensken tror :P
av AiR, torsdag 26 april 2007 kl 16:22
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration