"Hästkraftskriget är över"
Ord från AMG-chefen
Volker Mornhinweg, chef över Mercedes AMG-division, har i en intervju uttryckt att de senaste årens hästkraftskrig nu är över.Att denna dag skulle komma är ju inte direkt en högoddsare men det känns intressant att inriktningen framöver blir:"We are going to use other ways to extract better performance, including weight saving, engine optimisation and alternative technologies."Vidare nämner man att nya E63 AMG kommer vara den första version som utvecklats med detta i åtanke. Ett teknikexempel där är växellådan som hämtas från SL63 (läs mer om SpeedShift MCT). Dessutom säger man sig utveckla en ny plattform (mindre än C-klass) och är i framtiden varken främmande för diesel, hybrider eller fyrcylindriga bensinversioner. Mer att läsa nedan.
autocar.co.uk
Bil,
Nyheter,
AMG,
38.5°
0
Erik Svensson
tors. 15 jan 2009, 12:23
4 kommentarer till artikeln
Nyproduktion av 190 E 2.3-16V? :D
av Tobias, torsdag 15 januari 2009 kl 12:52
Vi övergår alltså äntligen till hästar/kilo-kriget istället! :D
av LucasKrown, torsdag 15 januari 2009 kl 14:47
ja kanske inte är så tokigt.
Hoppas bmw m3 får rak sexa igen.
Fast vi pratar ju mercedes här :)
Mercedes skulle verkligen behöva det här. Nu känns det mest som dom har stora fläskiga bilar som dom sätter en gigantisk v8 med turbo i. Det är kul på sitt sätt också förstås,..
av fisken, torsdag 15 januari 2009 kl 16:34
Tråkigt och lite sorgligt. Det var varit kul med alla hästar. RS6:an tycker jag har varit det perfekta exemplet på denna lilla "era", 580hk i en familjeherrgård, man kan inte annat än le barnsligt.
av 120R, fredag 16 januari 2009 kl 22:24
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration