Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Inizio EVS Ny elbil från USA Inizio EVS Företaget EV Innovations i North Carolina kommer vid bilmässan i New York visa upp två koncept och redan nu är det möjligt att lägga handpenning.Bilen på bilden heter Inzio EVS som i seriemässigt utförande ska väga in på strax under 1100 kg. Att lyckas med detta i en bil med elmotor, lithiumbatterier och femväxlad manuell låda är imponerande - och frågan är om ett okänt företag kan vända konceptet till verklighet på bara ett år. Jag är tveksam...Nåväl, 0-100 km/h uppges ta strax över fyra sekunder och toppfarten uppgår till 274 km/h. Maximala räckvidden ligger på 322 km och sedan tar det 8 timmar att ladda fullt igen. Pris: 139 000 dollar.Andra konceptet, som det ännu inte finns några bilder på, heter Wave och sägs vara en vanlig personbil med 27 mils räckvidd, toppfart av 129 km/h och pris på 34 900 dollar. autoweek.com Bil, Koncept, EV Innovations, Inizio EVS, New York
39.1° 0 Erik Svensson Erik Svensson
tors. 26 mar 2009, 16:08
4 kommentarer till artikeln
Ramlösa
Maximal räckvidd på 32mil, så om man använder bilen för vad den är till för "racing" så har man ca 30-50min körning innan den behöver laddas 8h. El-bilen största flaskhals är dess batteri, 8h är oacceptabel tid att vänta innan man kan använda den igen. Men ägarkostnaden för en el-bil borde bli mer human än för en bensinare om man inte räknar in byte av batteri.
av Ramlösa, torsdag 26 mars 2009 kl 17:47
Peter M
Vackert!

Har underbara bilder på stylade supercars ifrån min Singapore tripp förra veckan!

Hur gör jag för att dela med mig av dem här på sidan??

Är ny här och förstår mig inte på carspotting tipsen, eftersom jag inte har ngn hemsida att lägga upp dem.

Tackar
av Peter M, torsdag 26 mars 2009 kl 19:35
Werzion
Måste samtliga el-bilar vara supersportbilar? O_o

Varför kan ingen satsa på en normal bil på typ 150-180 hk, men kanske 50-60 mils räckvidd, 6-8 timmars laddning (majoriteten av oss sover ju minst 6-8 timmar, så att ladda bilen under natten OM den skulle bli helt urladdad på en dags körning är ju helt okej).

topphastighet.... 180-200 km/h (gärna samma acc/vridmoment genom hela registret hehe, drivs ju av el trots allt)
av Werzion, torsdag 26 mars 2009 kl 21:25
Erik Svensson
@Ramlösa#1: Själv tycker jag inte riktigt siffrorna går ihop. Toppfarten är way högre än övriga elbilar, vikten fortfarande låg och priset känns faktiskt lågt om man ser till att det verkar vara en helt ny aktör på marknaden. Rätta mig gärna om jag har fel.

@Peter M#2: Hej Peter! Har sett att du testat att skicka in via "Tipsa"-funktionen och dessa har gått fram - dock ej med bifogade bilder.
Om du vill får du gärna testa igen och det ska funka om bredden ej överstiger 980 pixlar (samt har filformatet .jpg).

Annars är det bara att dra iväg ett mail till bil @ feber.se

@Werzion#3: Känns som "vanliga" tillverkarna snart kommer presentera men det är väll detta sätt som media får upp ögonen för företagen. Lite ögongodis helt enkelt.
av Erik Svensson, torsdag 26 mars 2009 kl 22:43
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration