Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Lamborghini vill sälja färre bilar För att skydda varumärket Lamborghini vill sälja färre bilar Lamborghini har haft en explosionsartad utveckling sedan Audi tog över ägandeskapet. Instegsmodellen Gallardo har bidragit till att man numer kan köra Lamborghini alla dagar i veckan. Vilket i sin tur gjort att försäljningen gått upp med 20 procent under 2006. En utveckling som man inte vill upprepa under 2007. Antalet tillverkade bilar ska begränsas för att "skydda mystiken kring varumärket Lamborghini". Eller är den egentliga anledningen att fler ska köpa Audis R8?Hur som helst, räkna alltså med längre leveranstider om ni planerar att beställa en ny Gallardo under 2007. Bil, , Lamborghini, Via Auto Express
37.0° 0 James Hunt James Hunt
lör. 30 dec 2006, 11:25
6 kommentarer till artikeln
Harald
Låter som en bra idé.
av Harald, lördag 30 december 2006 kl 13:47
mac-e
fan va nice =)
på nått mystitkt vis =P
av mac-e, lördag 30 december 2006 kl 15:49
Surfaren
Äsch, jag som hade siktet inställt på en vit Gallardo i januari, en grön till sommaren och en gul till hösten. Får jag ingen gul nu?
av Surfaren, söndag 31 december 2006 kl 00:49
Oskis
Har jag fel, men äger inte VW Audi?!?
av Oskis, söndag 31 december 2006 kl 01:35
ballo
Oskis:
VW-koncernen är uppdelad i två självständiga divitioner.Den ena med VW,Skoda och Bentley. I den andra så ingår Audi,Seat och Lamborghini. Allt för att förhindra att de olika märkena ska bli för lika varandra som var fallet tidigare. T.e.x så var VW Passat och Audi A6 byggda på samma plattform,men nu är det två "unika" produkter,nästan iaf.

Utöver dessa två divitioner så är Bugatti en egen avdelning för sig själv,skilld från de övriga två divitionerna. Allt enligt en VW och Audiförsäljare jag talade med i somras.Dessutom så är det så att Skoda och Audibilar inte får säljas i samma lokaler,allt för att Skodas lågprislinje inte ska svärta ner det fina Audinamnet!

Samtidigt så berättade han för mig att VW-divitionen gick med förlust medan Audi-divitionen gick med vinst.Men detta var i somras som sagt.
av ballo, söndag 31 december 2006 kl 02:02
Joel
...och Porsche äger väl runt 30% av hela klabbet. Go figure...
av Joel, tisdag 02 januari 2007 kl 12:31
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration