Land Rover-mobil
För tuffa tag
De flesta biltillverkare utvecklar ju som bekant serier av datorer, husgeråd eller tillbehör för att sprida varumärket och få in extra inkomster. Mobiltelefonen ovan är ett exempel och det är Land Rover som står bakom.Tre modeller kommer släppas och precis vad bilderna avslöjar är det en telefon för tuffa tag. Eller vad sägs om motståndsskydd mot salt, dimma(?), fukt och "extrema temperaturer" samtidigt som den ska klara 1,6 meters fall ner i ett betonggolv.Om det i själva verket är en ny hajfena (eller bara försäljningssnack) återstår att se och mer för den hugade på länken.
intomobile.com
Bil,
Övrigt,
Land Rover,
36.8°
0
Erik Svensson
sön. 7 dec 2008, 23:10
4 kommentarer till artikeln
Faktum är att det är en ny hajfena. Det där är en Land Roverifierad Sonim, och de klarar det mesta. Lyckas man knäcka den får man en ny på garantin utan krångel.
av John P, söndag 07 december 2008 kl 23:39
Dimmskydd måste vara praktiskt på de brittiska öarna.
av honto, måndag 08 december 2008 kl 05:39
glöm inte det faktum att Sonim XP1 är en av de få mobiler med den garanti att man får en ny direkt i handen om man kommer in med den trasig.. Sonim har själva testat en av sina XP1or, den höll för en häst som trampade på den men inte en grävmaskin.. Så en ny hajfena är det precis som ovan nämna talare redan sagt, tal om..
av agneto, måndag 08 december 2008 kl 08:40
Flickvännens farsa hade en hajfena i många år. Han är lantbrukare, och körde över telefonen med traktor utan att den gick sönder.
av PreacherMan, tisdag 09 december 2008 kl 09:20
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration