Mercedes Safety Car kläs med regnbågsfärger
F1 lyfter frågan kring rasism och ojämlikheter
På söndag drar F1-cirkusen igång igen och temat är WeRaceAsOne. Det är ett initiativ framtaget efter alla utmaningar pandemin har gett oss samtidigt som man vill lyfta frågan kring rasism och ojämlikheter i sporten och världen över. Mercedes säkerhetsbilar som ligger i täten innan racen börjar har därför klätts med regnbågsfärger. Alla tävlande bilar kommer att ha dekoren och hashtaggen #WeRaceAsOne på sig men detta lär synas allra mest på säkerhetsbilarna. Hashtaggen #PurposeDriven handlar om FIA’s arbete för säkerhet, hållbarhet, jämlikhet mellan könen och diversifiering.
formula1.com
Bil,
Mercedes,
regnbåge,
Formel 1,
F1,
WeRaceAsOne,
Safety Car
Pressmeddelande
Regnbågsbil från Mercedes-Benz tar täten i Formel 1
Liksom förra året är det en Mercedes AMG GT R som har rollen som Safety Car i Formel 1. Men i år med en helt ny design med regnbågsdekor och texten ”WeRaceAsOne”.
I 25 år har det varit en Mercedes-Benz Safety Car som tagit täten när en olycka inträffat eller det blir dåligt väder i Formel 1. Årets försenade VM-serie som har premiär i Österrike på söndag är inget undantag och liksom förra året är det en Mercedes AMG GT R som har rollen. Men i år med en helt ny design med regnbågsdekor och texten ”WeRaceAsOne”.
När Formel 1 VM nu äntligen startar igen kommer man att satsa stort på att tacka människor över hela världen för den styrka och uthållighet som visats under Covid-19 pandemin. Man kommer också att visa sin enighet i kampen mot rasism och sin beslutsamhet att arbeta mot ojämlikheter i sporten.
Både regnbågsdekor och hashtaggen #WeRaceAsOne kommer att finnas på alla tävlande bilar, men är kanske allra mest framträdande på seriens Safety Car. Här finns också texten #PurposeDriven som handlar om FIA’s arbete för säkerhet, hållbarhet, jämlikhet mellan könen och diversifiering.
– Formel 1 är en sport som samlar fans från alla världsdelar och kulturer. Dessutom reser man varje år runt jorden med sitt världsmästerskap på ett sätt som är unikt, säger Charlotta Bauer-Letsikas som är PR-chef på Mercedes-Benz Sverige.
– Alla team har fans i alla länder. Det förenar på ett gränslöst sätt som jag känner är ganska unikt och det gör att det verkligen känns rätt för just Formel 1 att ta första steget på det här sättet.
47.2°
0Bobby Green
fre. 3 jul 2020, 11:20
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration