Laddar...Annons frÃ¥n Laddar...Annons frÃ¥n Laddar...Annons från Mercedes visar självkörande lastbil på Elmia
Snart lastbilsmässa
Den självkörande tekniken är givetvis inte bara under utveckling för personbilar utan såklart även lastbilar. Det är också lastbilarna man tror är de som först kommer att köra själva på våra vägar, och först därefter är det dags för de vanliga bilarna att släppas lös. Mercedes innovationsenhet LAB1886 är just nu på Europaturné och eftersom det är lastbilsmässa på Elmia mellan den 22-25 augusti kommer de att göra ett stopp där. Med sig har de den här självkörande versionen av modellen Arocs. Med den kommer man köra turer på ett inhägnat område. Philipp Dreyer som är projektledare på LAB1886 säger följande:"Vi kommer hit för att lära oss om vilka behov och möjligheter som finns i just Sverige.” säger Philipp Dreyer som är projektledare på LAB1886. Det är inte tekniskt svårt att lära en lastbil att köra en viss slinga och till exempel backa till vid en lastbrygga. Liknande koncept har ju använts för lagertruckar och liknande i många år. Men det gäller att hitta rätt sammanhang och där måste vi ut och lyssna på branschen."
Bil,
Självkörande bilar,
Mercedes,
självkörande,
lastbil,
Elmia,
Arocs
Pressmeddelande
Självkörande Mercedes-Benz Actros visas på ELMIA
Många menar att självkörande lastbilar kommer innan de helt självkörande personbilarna. Dock lär det i första hand röra sig om trafik inom inhägnade områden, där självkörande lastbilar till exempel kan sköta transporter mellan olika byggnader på ett industriområde.
Redan idag pågår försök med snöröjning på flygplatser där en chaufför kör en lastbil och tre andra ”följer efter” med självkörande teknik – så kallad ”platooning”.
Nu är Mercedes-Benz innovationsenhet LAB1886 på Europaturné för att prata med transportnäringen om hur de ser på det hela. Lab1886 är en fristående enhet inom Daimler som arbetar med innovationer och framtidsvisioner. Under ELMIA är man i Sverige och talar med svenska företag och åkerier.
”Vi kommer hit för att lära oss om vilka behov och möjligheter som finns i just Sverige.” säger Philipp Dreyer som är projektledare på LAB1886.
”Det är inte tekniskt svårt att lära en lastbil att köra en viss slinga och till exempel backa till vid en lastbrygga. Liknande koncept har ju använts för lagertruckar och liknande i många år. Men det gäller att hitta rätt sammanhang och där måste vi ut och lyssna på branschen.”
Med sig på resan har man en självkörande Mercedes-Benz Arocs. Bilen kommer att köras (eller åkas) på ett inhägnat område på ELMIA Lastbil under hela mässan.
”Vi ser fram emot att lära oss mer om just den svenska transportnäringens verklighet och vilka problem den här tekniken skulle kunna lösa.”säger Philipp Dreyer.