Nissan GT-R fixar inte 7.29 på Nürburgring
Enligt Porsche
Kriget om vem som är snabbast runt ringen har pågått ett bra tag och rekordsnabba (men inofficiella) tider har presenterats från tillverkare i både USA, Asien och Europa.Porsche säger nu att de köpt in en Nissan GT-R för att se om den verkligen fixar 7 minuter och 29 sekunder runt det gröna helvetet och med facit i hand hävdar man att GT-R inte kommer i närheten av vad GT2 eller Turbo, och det vid samma tillfälle.Mer om det hela på länken.
carsguide.news.com.au
Bil,
Övrigt,
Nissan GT-R,
Tack till tjaboo
Fram till en oberoende testare gett svart på vitt: Tror du GT-R är snabbare än 997 Turbo och GT2?
724 röster
Absolut, tyskarna kan nog bara ratta sina egna alster
28.591160220994478%207 röster
Snabbare än Turbo, inte lika snabb som GT2
26.243093922651934%190 röster
Nej, bilen kan inte varit i orginalsetup!
45.16574585635359%327 röster
Ändra svar
Du har röstat
36.8°
0
Erik Svensson
lör. 4 okt 2008, 12:31
11 kommentarer till artikeln
på något sätt hoppas jag verkligen att GT-R'en är snabbare än GT2an så porsche får sig en knäpp på näsan ^^
av dunder, lördag 04 oktober 2008 kl 13:11
hmm...ingen kommentar från nissan?
har läst om detta tidigare och det är tydligen tjat om däcken, porscharna har pilot sport cup sulor och nissan skall tydligen rulla på ett run-on-flat-däck som kan följer med som standard, MEN är tydligen inte det enda fabrikat på däck man kan välja på när man köper kärran
så, vi får se, hejjar FÖRSTÅS på nissan :)
av Preddan, lördag 04 oktober 2008 kl 14:16
Om man ändå postar den här nyheten sent kanske man kan kolla upp om det finns en followup också?
Despite the allegations, Nissan is remaining calm about the issue, adding that the fast time was set by its racing driver, Tochio Suzuki, and achieved using the GT-R's optional Dunlop tires. Could it be that Porsche purchased a model with the slightly slower Bridgestones? Maybe, but can having the right tires could account for a 25-second lap time difference? In any case, Nissan's taking the high-road, falling short of suggesting that Porsche's drivers are slow.
av Tobias, lördag 04 oktober 2008 kl 14:27
Jag betvivlar inte att GT-R är snabbare runt ringen än 911 turbo, den piskar juh väldigt många bilar runt Top Gear's bana så varför skulle den inte göra det runt ringen? Sen är det juh bara att kolla på vad andra bilar presterat för varvtider för att man ska förstå att effekt och liknande inte är allt för att prestera en bra tid. Det kan även tänkas att nissans förare tillbringat många timmar bakom ratten i GT-R och därför litade betydligt mer på bilen, på samma sätt om porsches förare antagligen hade större tillit på deras egna bilar.
Noterade en sak, vet inte om det här gäller dessa tester, men GT2:an snabbaste tid runt ringen är markerad att de inte körde hela banan, de körde bara 20600 m istället för 20852 som är den vanliga siffran.
av snaku, söndag 05 oktober 2008 kl 12:57
Varför bry sig om Datsun eller Porsche? Chevrolet gör ju den snabbaste bilen för Ringen...
av WeX, söndag 05 oktober 2008 kl 16:35
GT-R är en bra bil, likaså GT-2, men sen vilken som är bäst låter jag vara osagt.
Ska man få ett slut på detta ska man testa bilarna officiellt och inte i all hemlighet.
av Wompa, söndag 05 oktober 2008 kl 17:03
Top Gears lilla bana är väl knappast jämförbar med ringen? Den är mest kurvor med några korta ögonblick av gaspådrag medan ringen har flacka kurvor och kilometerlånga rakor. Det måste vara helt olika utväxlingar som är optimala för de banorna?
av Press play on tape, söndag 05 oktober 2008 kl 17:05
Press play on tape: 3,2 km är väl inte så jätte liten bana? De flesta racingbanor ligger väl mellan 3-5 km. Verkar som en ganska vanlig bana då med andra ord.
Tror Top Gears bana ger en ganska bra och rättvis bild över hur snabb en bil är. Dock ska man nog betänka att nya Stig (vita) verkar va bra mkt snabbare än gamla Stig (svarta).
av snaku, söndag 05 oktober 2008 kl 18:03
Snaku,
Fast jämfört med 2.1 mil är det inte så mycket. Halva (hela?) grejen med Nordschleife är att det är precis *motsatsen* till "en ganska vanlig bana"...
av Tiny, söndag 05 oktober 2008 kl 18:31
En Nissan kan inte slå en GT2, så är det.
av Arne, måndag 06 oktober 2008 kl 09:48
Det är 2 as coola bilar, båda är sjukt snabba på banan, men tekniken som finns i GT-R gör bilen så speciell, om vi kollar på prisskillnaden så skulle jag inte bry mig om porschen vann loppet med 2 sekunder.
men nissan har stor chans
av basharinho, tisdag 28 oktober 2008 kl 22:59
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration