Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Nissan Leaf med längre räckvidd presenterad CES 2019 Nissan Leaf med längre räckvidd presenterad Går att beställa från och med idag Nissan är också med och ställer ut på CES-mässan och precis som väntat är deras nyhet att modellen Leaf kommer med längre räckvidd. I deras monter står Leaf 3.Zero och Leaf 3.Zero e+ Limited Edition och det är den sistnämnda som är mest intressant. Leaf 3.Zero har ett batteripack på 40 kWh och erbjuds med nya färger och möjligheten att välja 2-färgskombinationer. I övrigt verkar det inte vara några förändringar mot den tidigare versionen.Leaf 3.Zero e+ Limited Edition är den som kommer lite längre och som har mer effekt. Elmotorn ger här 217 hästar istället för 150 och på en laddning ska man komma upp till 38,5 mil istället för 27. Batteripacket är här istället på 62 kWh och innehåller 288 stycken celler jämfört med 192 som det finns i 40 kWh-batteriet. Den här versionen kommer endast att tillverkas i 5.000 stycken exemplar. Priset ligger på 482.500 kronor och de första leveranserna kommer att ske i början av sommaren. Leaf 3.Zero kostar istället 429.900 kronor och de första kunderna ska få den i maj. Priserna är innan elbilsavdraget på 60.000 kronor. nissan.se Bil, Nissan, Nissan Leaf, CES2019, officiell, Nissan Leaf 3.Zero, Nissan Leaf 3.Zero e+ Limited Edition Pressmeddelande Nissan presenterar LEAF 3.ZERO och LEAF 3.ZERO e+ Limited Edition med högre effekt och längre räckvidd

Efter försäljningssuccén med Nissan LEAF lanserar Nissan nya LEAF 3.ZERO-modeller

Nu släpper Nissan två nya versioner av sin mycket framgångsrika elbil LEAF; LEAF 3.ZERO och LEAF 3.ZERO e+ Limited Edition. Nytillskotten i utbudet kommer att tilltala ännu bredare kundgrupper, och båda modellerna kan beställas fr.o.m. 9 januari.

Efter ett år där Nissans försäljning av elbilar slagit nytt rekord, kommer den nya versionen LEAF 3.ZERO av Europas mest sålda elbil, bl.a. utrustad med ett 8-tums infotainmentsystem som ger tillgång till ännu fler uppkopplade tjänster, t.ex. navigationsappen Door-to-Door. Och vid säljstarten för LEAF 3.ZERO i Europa släpps också en helt ny version av appen NissanConnect EV.

LEAF 3.ZERO är försedd med det 40 kWh-batteri som haft sådan succé under 2018. Nya färger och 2-färgskombinationer kompletterar valmöjligheterna ytterligare. Fr.o.m. nu står orderböckerna öppna för beställningar av LEAF 3.ZERO.

Fr.o.m. den 9 januari har kunderna i Europa även möjlighet att beställa LEAF 3.ZERO e+ Limited Edition. Denna modell, som endast kommer att tillverkas i 5.000 exemplar för den europeiska marknaden, ger ännu högre effekt (160 kW/217 hk) och ännu längre räckvidd (beräknad till upp till 385 km*) på en laddning.

LEAF 3.ZERO e+ Limited Edition, som redan presenterats i Japan, finns denna vecka med på CES i Las Vegas. Nissan LEAF 3.ZERO och LEAF 3.ZERO e+ Limited Edition är båda lika tilltalande för kunderna och befäster LEAF:s roll som flaggskepp för ”Nissan Intelligent Mobility”.

LEAF 3.ZERO e+ Limited Edition är utrustad med ett batteri med ”Intelligent Power”-teknik. Tack vare denna teknik har batteriet 25% högre energidensitet och 55% större lagringskapacitet. Tack vare innovativ design och smart konstruktion, rymmer det nya starkare batteriet 288 celler jämfört med de 192 som sitter i motsvarande 40 kWh-batteri.

Körmässigt ger 62 kWh-batteriet i LEAF 3.ZERO e+ Limited Edition en räckvidd som är 40% längre jämfört med LEAF 3.ZERO som har ett 40 kWh-batteri. Detta motsvarar en ytterligare räckvidd på 100 km vid jämförbara användningsförhållanden – en tydlig vidareutveckling av LEAF.

LEAF 3.ZERO-modellerna är försedda både med e-Pedal och ProPILOT. Dessa kritikerrosade ”Intelligent Driving”-system ger körupplevelsen en helt ny karaktär.

Med e-Pedalen, som är en nyhet för de flesta, kan föraren både starta, accelerera, bromsa och stanna bilen vilket ger en mjuk och jämn körkänsla och också maximal kontroll tack vare den feedback föraren får via pedalen.

ProPILOT är ett avancerat assistanssystem som fungerar på enfilig landsväg. Det är ett system som läser av vägen framför bilen och själv griper in för att stanna, återstarta och hålla bilen centrerad i sitt körfält, både i marschfart och i köer.

För extra trygghet för kunderna har batterierna i LEAF 3.ZERO och LEAF 3.ZERO e+ Limited Edition samma Nissan-garanti på 8 år/160.000 km som alla de övriga versionerna av LEAF.

Lanseringen av Nissan LEAF 3.ZERO följer ett historiskt starkt år för Nissans elbilar. Med en försäljning på 40.000 exemplar, var nya LEAF den mest sålda elbilen i Europa 2018. Och genom att ha sålts i fler än 380.000 exemplar globalt sedan lanseringen 2010, är Nissan LEAF fortsatt den mest sålda elbilen i världen.

Gareth Dunsmore, chef för elfordon och uppkopplade tjänster på Nissan Europe: – Nissan LEAF 3.ZERO e+ Limited Edition gör LEAF-familjen ännu mer lockande för kunderna genom att erbjuda längre räckvidd för en redan prisvinnande bil som är fantastisk både att köra och äga.

– Sedan vi lanserade nya Nissan LEAF ifjol, har responsen från kunderna varit helt fenomenal. Att LEAF bevarat sin status som den mest populära elbilen i Europa 2018, på en elbilsmarknad som hela tiden växer, är ett tydligt bevis på hur bra bilen är. Det är vår förhoppning att LEAF 3.ZERO-modellerna kommer att bidra till att denna enastående tillväxt fortsätter även under 2019.

Pris för LEAF 3.ZERO: från 429 900 SEK, och för LEAF 3.ZERO e+ Limited Edition: från 482 500 SEK.

De första leveranserna av LEAF 3.ZERO förväntas i maj i år, och av LEAF 3.ZERO e+ Limited Edition med början under sommaren.
Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Nissan visar ny modell på CES Är troligtvis Leaf med längre räckvidd Tumnagel 38.2° 0 Nissan rullar ut nya Leaf Har räckvidd på 37 mil Tumnagel 58.0° 0 Nissan Leaf kommer i Nismo-version Inte riktigt så kul som det låter Tumnagel 38.5° 0
40.9° 0 Bobby Green Bobby Green
ons. 9 jan 2019, 10:45
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration