Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Nya BMW Z4 har visats upp på Pebble Beach Nya BMW Z4 har visats upp på Pebble Beach Mer information kommer dock senare För ett år sedan visade BMW upp nya Z4 som koncept på Pebble Beach. Nu är man tillbaka igen och den här gången har man med sig produktionsversionen, som skiljer sig en del från konceptet. Världspremiären äger rum idag och bilen man visar upp är en Z4 M40i First Edition. Nästa vår kommer bilen till återförsäljarna.M40i har en rak sexa på 3,0 liter som ger 340 hästar under huven. Det gör det möjligt att ta sig från 0 till 100 km/h på 4,6 sekunder. M Sport-bromsar och fjädring med elektroniska dämpare finns också på plats, så även M Sport-diff på bakaxeln. Viktfördelningen ska vara 50/50. En nyhet som man inte haft i en roadster tidigare är heads-up-display.Mer information om modellen kommer den 19 september. Då lär vi få reda på mer om vilka andra motoralternativ som kommer att erbjudas och kanske även priser. Bil, BMW, BMW Z4, officiell, cabriolet, sportbil, Pebble Beach, Monterey Car Week Pressmeddelande Roadstern är tillbaka: Världspremiär av nya BMW Z4

För ett år sedan visades konceptbilen för nya BMW Z4 upp på den berömda golfbanan Pebble Beach. Idag sker världspremiären av det färdiga resultatet med uppvisningen av BMW Z4 M40i First Edition. En exklusiv och spännande försmak av den nya roadster-generationen, som släpps ut på vägarna våren 2019.

Årets bilvecka i Monterey, Kalifornien avslutas sedvanligt med den exklusiva bilutställningen Concours d’Elegance. På golfbanan Pebble Beach, erkänd som en av världens vackraste, radas bilarna upp på det gröna gräset. Detta är också platsen för dagens världspremiär av BMW Z4 M40i First Edition, vilket är en specialversion av BMW:s nya Z4-roadster i begränsad upplaga. Därmed har det blivit verklighet av den konceptmodell som presenterades på denna plats för ett år sedan, som med sitt puristiska, dynamiska och progressiva designspråk utlovade en vision om en ny, karismatisk sportbil.

BMW Z4 M40i First Edition besitter den smidighet, precision och dynamik som är typiska egenskaper för en M Performance-modell. Detta kombineras med sofistikerad design och utrustning, toppat med en exklusiv touch i form av karossfärgen Frozen Orange Metallic.

Highlights för nya BMW Z4 är:

Rak 6-cylindrig motor på 340 hästkrafter
0 till 100 km/h på 4,6 sekunder.
Sportfjädring med elektroniskt styrda stötdämpare
M Sport-bromssystem med elektronisk diffbroms för bakaxeln.
Vertikalt riktade huvudstrålkastare
BMW-njurar i mesh-design
Sportbilshuv som sträcker ut sig över hjulen
Väl tilltagna Air Breathers intill framhjulen
Distinkt spoiler på bakluckan
BMW Heads-Up display (för första gången i en roadster)
BMW Live Cockpit Professional med den senaste nätverksteknologin
Interiören utmärks av den elektroniska takdelen i tyg, som går i antracit med silverdetaljer, samt de elektroniskt justerbara sätena med minnesfunktion, klädda i svart Vernasca-läder och dekorativa sömmar. Utöver det finns valbar Ambient Light-belysning och Harman Kardon Surround-ljudsystem.

BMW Z4 M40i First Edition kommer även med adaptiva LED-lyktor och matrix-funktion vid helljus. Allt detta tydliggör vilken avancerad teknologisk nivå det traditionella konceptet med en tvåsitsig, taklös sportbil numera befinner sig på.

Mer detaljer om kommande motorvarianter och övrig teknisk information kommer att släppas den 19 september 2018. Marknadslanseringen av nya BMW Z4 sker under våren 2019.
Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel BMW visar upp nya Z4 Snart dags för nya Supra också då? Tumnagel 38.5° 0 Nya BMW Z4 läcker ut Läcker? Tumnagel 31.1° 0 BMW Concept Z4 läcker strax innan visningen Läcker? Tumnagel 49.8° 0
37.5° 0 Bobby Green Bobby Green
fre. 24 aug 2018, 11:00
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration