Rykten om Nissan GT-R Spec V
527 hk och 90 kg lättare
Corvette ZR-1 är just nu är herre på täppan om man ska lita blint på de tider fabriksförarna satt på nordslingan. Det borde leda till en viss frustration för Nissan som just nu hårdtestar sin bantade GT-R. Kanske kan då de uppgifter som amerikanska Road & Track tagit del av därför kommit direkt från högkvarteret för att hålla intresset uppe.Nissan har som alltid använt sig av det bästa av trimningssätt när Spec-versionen nu är i antågande. Viktminskning. Genom flitigt användande av kolfiber och andra lättviktsmaterial ska Spec V då väga in på omkring 1640 kg (90 kg mindre än standardmodellen).Motormässigt uppges effekten landa på 527 hk (vid 6 500 varv/min) och vridmomentet på 596 Nm, även om dessa siffror nog ska tas med en nypa salt. "Vanliga" GT-R har ju nämligen rykte om sig att ha ett helt gäng extra hästkrafter än de 480 som står i produktbladet.Premiären förväntas ske vid Parissalongen i höst. Mer att läsa på länken nedan.
Bil,
Rykten,
Nissan,
GT-R,
Spec V
Via
Road & Track
37.0°
0
Erik Svensson
tors. 31 jul 2008, 11:04
5 kommentarer till artikeln
Bantat till 1640 kg... Vad är det som väger om så mycket är gjort i kolfiber och aluminium? ;)
av Qongo, torsdag 31 juli 2008 kl 11:11
De tänker använda en extremt kortväxt och späd förare som precis tömt tarmen för att knäcka ZR1an gissar jag ;)
av dkcp, torsdag 31 juli 2008 kl 13:55
För att vara en snabb bil ser det ut och gå väldigt långsamt. Ett tecken på en mkt snabb och stabil bil?
av WilkeXX, torsdag 31 juli 2008 kl 14:41
dkcp -> V-spec lär inte ha några som helst problem med att göra varvet tre sekunder snabbare än vanliga GT-R (och därmed slå Corvetten) Därtill kommer det faktum att tidtagningen av Corvetten enligt uppgift är felaktig p.g.a. fel startpunkt (tror att det skiljer 1,5 sekunder). Mycket är förstås också beroende på temperatur i luft, däck och på asfalten samt luftfuktighet etc. etc.
WilkeXX -> Ligger en hel del i det du säger. Vanligen är agressiva förare (vars körning oftast upplevs som snabb) långsammare än följsamma och linjetrogna.
av Falcone, torsdag 31 juli 2008 kl 20:03
WilkeXX: Bugatti Veyron ger ungefär samma intryck :)
av Beatnutz, fredag 01 augusti 2008 kl 12:22
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration