Skoda Karoq blir din för 215 600 kronor
Går att beställa från och med idag
I våras hade Skodas kompakta SUV Karoq premiär. Nu är den prissatt och går från och med i dag att beställa. Frånpriset är satt till 215 600 kronor och för den summan får du en TSI 115.Karoq är 4,38 meter lång och lastar upp till 588 liter, 1 810 liter om man fäller baksätet. Åtta stycken olika drivlinor finns att välja mellan från start från 115 till 150 hästar och det finns både fram- och fyrhjulsdrift. Längre fram kommer även en starkare diesel på 190 hästar och en bensinare på 1,5 liter med fyrhjulsdrift. Bland standardutrustningen hittar vi bland annat autobroms, adaptiv farthållare, VarioFlex-baksäte och nio krockkuddar. För 10 900 kronor extra får man "Dragpaketet" som innehåller elektrisk utfällbar dragkrok, backkamera, elektrisk baklucka och takräcke. Businesspaketet som kostar 17 900 kronor ger dig läder-/Alcantaraklädsel, Skoda Soundsystem med tio högtalare, fjärrstyrd parkeringsvärmare, tonade rutor och fönsterlister, pedaler och takräcken i silver- och kromdesign.Mer information och priser hittas i pressmeddelandet nedan.
skoda.se
Bil,
Skoda,
Skoda Karoq,
priser,
Sverige,
pris
Pressmeddelande
Försäljningsstart för nya ŠKODA KAROQ – från 215 600 kr
Premiär för en ny succé-SUV för Sverige. Här är priser och Sverigeunika fakta för nya ŠKODA KAROQ – en välutrustad kompakt SUV med högsta säkerhetsnivå och riktigt smarta Simply Clever-tekniker.
4,38 meter lång, upp till 588 liters lastkapacitet och åtta valbara drivlinor direkt från start – och självklart fullproppad av system för högsta säkerhet och bästa användarvänlighet.
Pris från 215 600 kronor.
- Nya ŠKODA KAROQ kostar från 215 600 kr
- Autobroms och adaptiv farthållare standardutrustning tillsammans med VarioFlex-baksäte och nio krockkuddar
- Tillgänglig med åtta drivlinor med 115 och 150 med både fram- och fyrhjulsdrift
- Svensk försäljningspremiär i dag fredag 15 september
- Nationell lansering vecka 4, 2018
Efter världspremiären i Stockholm i maj är det nu dags för nya ŠKODA KAROQ att göra svensk debut på riktigt – och försäljningsstarten sker redan på fredag 15 september. Med de prisvinnande egenskaperna från det större syskonet ŠKODA KODIAQ, och ett pris från 215 600 kronor, är nya KAROQ en stark utmanare i klassen av kompakta suvar – självklart utrustad med klassledande uppkopplade tjänster, högsta säkerhetsnivå och en riktig smart paketering av såväl funktioner som utrustning. För oavsett om det gäller funktion eller säkerhet, är den svenska basutrustningen i nya KAROQ hög, bland annat med nio krockkuddar och det flexibla VarioFlex-baksätet.
Standard är också ŠKODA Connect där föraren exempelvis kan styra vissa av bilens funktioner genom en app och bilen själv kan föreslå och boka in servicetider på en av föraren föredragen auktoriserad verkstad när servicebehov föreligger. Och självklart är nya KAROQ standardutrustad med eCall som automatiskt larmar SOS i händelse av en olycka.
Flexibelt inre för maximal användarvänlighet
Nya ŠKODA KAROQ mäter 4,38 meter på längden och med baksätet VarioFlex – standardutrustning i Sverige – är samtliga tre sittplatser i tredje sätesraden individuellt justerbara och kan lyftas ur. Det innebär också att lastutrymmets kapacitet varierar mellan 479 och 588 liter, beroende på baksätets position. Med baksätet uttaget rymmer KAROQ hela 1 810 liter.
Tack vare den långa hjulbasen på 2,64 meter är dessutom kupéutrymmena, som oftast i en ŠKODA, klassledande.
Nya ŠKODA KAROQ finns valbar med åtta olika drivlinor redan från start, med bensin- och dieselmotorer med 115 och 150 hästkrafter med både fram- och fyrhjulsdrift. Senare tillkommer även TDI190 4x4 DSG och 1.5 TSI 150 i kombination med fyrhjulsdrift.
Autobroms och adaptiv farthållare standard
Oavsett version är utrustningsnivån hög, inte minst för att maximera användarvänligheten och säkerheten. I grundversionen Ambition ingår självklart autobroms och adaptiv farthållare, tillsammans med bland annat tvåzons klimatanläggning, 17-tums lättmetallfälgar Triton, nio krockkuddar inklusive knäkrockkudde för föraren, multimediasystem Bolero med åttatums pekskärm, uppkopplade tjänster via ŠKODA Connect och SmartLink för spegling av mobiltelefonen.
Style (+17 000 kronor) är extra välpaketerat och innehåller utöver Ambition-utrustningen även full LED-strålkastare, KESSY nyckellöst lås- och startsystem, Drive Mode Select, parkeringssensorer fram och bak och rattvärme.
Dessutom finns två förmånliga utrustningspaket tillgängliga som gör nya KAROQ ännu mer bekväm och kompetent:
- Dragpaket (10 900 kr) med elektrisk utfällbar dragkrok, backkamera, elektrisk baklucka och takräcke.
- Businesspaket (17 900 kr) med läder-/Alcantaraklädsel, ŠKODA Soundsystem med tio högtalare, fjärrstyrd parkeringsvärmare, SunSet tonade rutor samt fönsterlister, pedaler och takräcken i silver- och kromdesign.