Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Smygpremiär för BMW M3 cabriolet Och den nya M-DKG-lådan Smygpremiär för BMW M3 cabriolet BMW presenterar nu en M3-version för dig som vill ha mer glid och mindre race. Men inget i livet kommer gratis. I utbyte mot vindrufs i håret på sommaren och ett fullgott skydd under vintermånaderna så får du betala i form av sämre prestanda och en högre prislapp. Under huven hittar vi samma varvvilliga V8 på 4-liter och 420 hästkrafter. Bilen har blivit hela 230 kilo tyngre tack vare det fällbara metalltaket och andra strukturella förstärkningar. Detta kommer att kosta ett par tiondelar när bilen ska accelerera till 100. Taket fälls på 22 sekunder. Samtidigt får vi lite mer information angående den nya "M DKG"-lådan som ersätter SMG-lådan som används av M5 och M6.Den nya lådan är enligt BMW världens första dubbelkopplingslåda med 7-växlar, vilket är fel eftersom Volkswagen nyligen rullat ut en 7-växlad DSG-låda. Hur som helst så är BMWs något mer avancerad. Man behåller körprogrammen som finns på den nuvarande SMG-lådan. Det innebär 11 olika program: 6 manuella lägen och 5 för när man väljer att göra med lådan i automatläge. Fördelarna är, förutom blixtsnabba växlingar, lägre förbrukning och snabbare acceleration. Lådan kommer att erbjudas samtidigt till samtliga M3-modeller. BMW M3 kommer inte att göra officiell debut förrän på bilsalongen i Genève under mars månad, och där får vi förmodligen ännu mer information om den nya M-DKG-lådan.
Bil, Nyheter, BMW, M3 Via Autoblog.nl Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
37.0° 0 James Hunt James Hunt
mån. 14 jan 2008, 10:50
3 kommentarer till artikeln
Pharrell.W
alldelless fööör mesig den borde va lite mer agressiv visuelt alltsåå
av Pharrell.W, tisdag 15 januari 2008 kl 23:54
LucasKrown
Den borde inte finnas utan tak.
av LucasKrown, onsdag 16 januari 2008 kl 15:07
Wbm
Stevan om du läser pressreleasen så påstår de inte att det är världens första dubbelkopplingslåda med 7 växlar, de säger att det är världens första 7-växlade dubbelkopplingslåda enbart utvecklad för högprestandabilar.
Jag skulle vilja se Volkswagen's låda hantera 400+Hk och över 9000RPM med bibehållen driftsäkerhet.
av Wbm, torsdag 17 januari 2008 kl 15:25
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration