Video Speed Weekend i Funäsdalen
Filmer från ett isigt motorevent
Förra helgen gick evenemanget Speed Weekend av stapeln på sjöisarna utanför Funäsdalen. Målet för de tävlande var att få upp högsta möjliga hastighet över flygande kilometern och ett par av ekipagen hittas i videon här till höger.Tanken är att denna hastighetstävling ska återkomma varje år och mer finns att läsa på länken efter hoppet.
landracing.se
Bil,
Övrigt,
Speed Weekend,
37.4°
0
Erik Svensson
tors. 2 apr 2009, 17:00
3 kommentarer till artikeln
Skulle åkt upp med Qvarnis men eftersom man var tvungen att ha bur i bilen för att få köra om man skulle ha en snitthastighet mer än 130 eller om det var 180.. så sket vi i det.
av James Holm, torsdag 02 april 2009 kl 18:06
Syrran bor i funäs. De e fan tokiga i skallen där uppe. Några bekanta till henne brukar köra skotern över sjön på sommaren. Över vattnet JA! och jo den är djup!
av snaku, torsdag 02 april 2009 kl 22:14
@snaku#2: Såg på TV när den där snubben slog världsrekordet med skoter över öppet vatten. Han körde ju till Finland och tillbaks. Har kompisar som gör det där rät mycket i Gällivare trakten. Dom skulle ha haft en show på Hultsfredsfestivalen men i sista sekund när dom åkte ner med skotrar å allt så stoppade det hela på grund av några fridlysta fåglar som häckade i sjön. Då blev det vänster höger fylla enligt Gälka style istället!!
av James Holm, torsdag 02 april 2009 kl 22:39
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration