Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Svart magi: HAMANN Ferrari F430 Black Miracle F430 får mattsvart-finish och 50 hästar extra Svart magi: HAMANN Ferrari F430 Black Miracle Trenden med mattsvarta bilar fortsätter, frågan är när någon riktig biltillverkare kommer att erbjuda mattsvart om färgval? Det är våra kompisar på Hamann som varit i farten igen och satt tänderna i Ferraris F430. Den mattsvarta finishen kompletteras med antingen orange som på bilderna eller rött eller gult. Med hjälp av ett sportavgassystem och omprogrammerad ECU så har man hittat ytterligare 50 hästkrafter. Eftersom det här är Hamann så kunde man inte riktigt stanna där, utan man skruvade dit lambo-dörrar och nya 20-tums fälgar som går i samma kontrasterande färg som finns på resten av bilen.Vad säger ni om trenden mattsvart? Det nya vitt? Vore en mattsvart Golf GTI något?
Bil, , Ferrari, F430, Hamann Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
36.8° 0 James Hunt James Hunt
mån. 4 jun 2007, 07:18
21 kommentarer till artikeln
Kirtap
Vilken hädelse! Att förstöra en Ferrari sådär borde vara straffbart.
av Kirtap, måndag 04 juni 2007 kl 08:24
LucasKrown
Mattsvart har alltid vart jävligt snyggt på det mesta.. Lambodörrarna och kontrastfärgen hade jag dock klarat mig mycket bra utan!

Rullar för övrigt runt en mattsvart Corvette med dubbelturbo i Sthlm. Den ser helt sjukt elak ut! :)
av LucasKrown, måndag 04 juni 2007 kl 09:03
Arne
Fan va snygg, beställer en till frugan
av Arne, måndag 04 juni 2007 kl 09:12
Gnibbles
Frågan är hur beständig lacken är? Så fort det regnar eller en fågel dumpar lasten på bilen kommer det väl se ut som skit..
av Gnibbles, måndag 04 juni 2007 kl 09:24
Beatnutz
ursäkta uttrycket men den ser ut som en riktig turkbil.
av Beatnutz, måndag 04 juni 2007 kl 09:33
sebobastian
fy farao
av sebobastian, måndag 04 juni 2007 kl 10:07
riseabove
att dom valt just ferarri att göra mattsvart gör det hela bara mycket bättre.

mattsvart ÄR och kommer ALLTID vara den ultimata "hotrod/customfärgen"

inget säger modifierad som mattsvart.

ferarri är ju för övrigt rena skitbilar som för svenska förhållanden inte håller måttet, fina att titta på men håller inte att tuktas på sveriges framsidas vägar iallafall, se bara exemplen med brinnande ferarri på järntorget i göteborg eller varför inte instrumentpanel som lossar helt efter att kunden bara haft bilen i 2 veckor, den senare använde bilen för var den "är byggd" för ... att köra fort med på gatan.

jävla skrotbil som bara blev en smula tuffare . bra gjort hamann
av riseabove, måndag 04 juni 2007 kl 10:25
Kn Bölja
Oranga fälgar!? Är det snyggt? Ska testa på saaben!
av Kn Bölja, måndag 04 juni 2007 kl 10:27
Falcone
Som jag påpekat i något annat inlägg, Hamann Motorsport har en ny bottennotering. Det är ett hån mot Ferrari som biltillverkare utbrast en Ferrari F1-medarbetare när vi talades vid för några veckor sedan och jag kan inte annat än hålla med.
av Falcone, måndag 04 juni 2007 kl 10:59
Surfaren
Jag skulle nog inte banga på en mattsvart Golf, om jag nu skulle köpa en Golf, men orange kan jag vara utan...
av Surfaren, måndag 04 juni 2007 kl 11:32
chox
Den ultimata "jag skiter i pengars värde"-färgen på miljonbilar är ju ändå primer-grått...
av chox, måndag 04 juni 2007 kl 12:05
Pax.
Är jag ensam om att tycka att det var snyggt (som sport bil då, inte personbil.)?
av Pax., måndag 04 juni 2007 kl 12:09
Geequed
Fälgar från en Renault och färger som hör hemma på en garagetrimmad Volvo..

Herrj*vlar...*urk*
av Geequed, måndag 04 juni 2007 kl 14:49
LS400
Snyggt för stunden, men *gääsp* tråkigt i längden.
av LS400, måndag 04 juni 2007 kl 15:25
Wiktor
Hur kan man med att klistra på sådana Biltema kjolar på en Ferrari? Och att sedan lacka dem orange gör ju inte saken bättre.. Nä, Ferrari skall vara i orginalskick.

av Wiktor, måndag 04 juni 2007 kl 17:57
Trisen
Näää typisk colobiansk kartell look. Synd på sån kärra :( annars här en modell som är kul o fräck EnzoFerrari accepterade den aldrig! Bilen som slog massa reckord fick inte ens komma i närheten av familjen. hehe
av Trisen, måndag 04 juni 2007 kl 19:55
Bemar
herre jävlar vad ful
av Bemar, måndag 04 juni 2007 kl 20:22
EBE
Det där är ju inte lambodörrar.. Lambodörrar öppnas rakt upp i luften, vertikalt. Det där är ju mer änglavingar (utåt/uppåt)
av EBE, måndag 04 juni 2007 kl 20:31
kugg
En Ferrari har väl aldrig någonsin blivit snyggare med styling?
av kugg, tisdag 05 juni 2007 kl 10:32
LucasKrown
kugg... jodå! inte den här dock.. om de bara hade nöjt sig med att lacka den mattsvart så hade det här också kunnat bli bra.
..och de svarta baklysena :)
av LucasKrown, tisdag 05 juni 2007 kl 14:51
Callero
Usch vad illa..
Lacka om bilen, köp ett Lambo-dörrkit och sänk spikningstoleransen i motorstyrningsprogramvaran: -"WOW, vi är ett förädlingsföretag".

Vill man ha sin bill mattsvart är det bara att beställa den så från Ferrari, de levererar den garanterat.
av Callero, tisdag 05 juni 2007 kl 18:03
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration