Transparenta fälgar
Min personliga best-in-show på SEMA
SEMA handlar minst lika mycket om fälgar som om bilar. De senaste åren har det varit fullt med nyheter på fälgfronten. För något år sedan var det 30-tummare, i fjol så chockade Asanti med fälgar för 1 miljon dollar. I år är det D'Vinci Forgiato Radurra som visar upp den transparenta fälgen! Fälgarna är tillverkade av polykarbonat, som bland annat används på jaktplan. En fälg kostar runt 15 000 kronor. Coolt!
Bil,
,
Fälgar,
Styling,
Sema
Via
http://www.autoblog.com/2006/11/03/sema-clear-wheels-steal-the-show/
Tack till Bror David
37.2°
0
James Hunt
tors. 9 nov 2006, 11:40
5 kommentarer till artikeln
"Polykarbonat används bland annat på jaktplan" är kul, det används till så mycket att det är svårt att tänka sig att det inte skulle finnas ombord på ett jaktplan. Även det populära fälgmaterialet aluminium och t o m stål finns nog ombord på jaktplan.
Undrar vad som händer med bromsvärmen, de kan inte få så bra kylning med en sån där fälg. Och när smälter polykarbonat?
Nej nu ska inte jag vara en glädjedödare. Coola fälgar.
av dnl, torsdag 09 november 2006 kl 12:47
man vet ju när det är dags att vaska dom,ganska ballt annars
av Garlik, torsdag 09 november 2006 kl 13:13
Polykarbonat används till det mesta där man vill ha slagtålighet och tranparans. T.ex hockeyrinksskydd.
Om ni har varit på Hockey nån gång så vet ni hur pass reptåligt det är. Eller inte alls. Det går iofs att förbättra till viss del med klarlack, men hur länge håller den på en fälg..?
av Robsarve, torsdag 09 november 2006 kl 13:35
Jag sökte på vad Polykarbonat användas till och då kom "jaktplan" upp som första träff :)
Används inte glas på de flesta hockeyrinkarna nu? Om det är samma "plexi" som när jag lirade hockey så blir det inte roligt.
av James Hunt, torsdag 09 november 2006 kl 13:42
PC har en smältpunkt på 267 grader (beror på vilka tillsatser man blandar i) och används inom enormt många områden bla varumärket Lexan är en typ av PC. Plexi är en plast med en annan molekylstruktur (PMMA) och kallas vanligtvis för Akrylplast och är svagare än PC.
av Bobby, torsdag 09 november 2006 kl 20:58
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration