Vägarnas kung återvänder
Ny Mustang GT500KR i New York
Ford har annonserat att "vägarnas kung", som den en gång kallats, återvänder. Carrol Shelby och SVT kommer tillsammans återuppliva en av de mest legendariska Mustangmodellerna någonsin – GT500KR. 40 år efter att originalet gjorde debut.Endast 1 000 bilar kommer att byggas, och detta blir den starkaste Mustangen Ford någonsin byggt. Med hjälp av kompressormatning får man ut hela 540 hästkrafter ur den 5,4-liter stora V8:an. Man har jobbat med så väl styrrespons som karossens vridstyvhet för att se till att Mustangen klarar av svänga också. Visuellt har GT500KR fått ett nytt kjol-/aerodynamikpaket och specialtillverkade fälgar i 20-tum (18-tum är standard på den produktionsklara versionen). På onsdag visas bilen officiellt på bilsalongen i New York av Carrol Shelby. De 1 000 bilarna kommer börja säljas under våren 2008.
Bil,
,
NICER,
37.2°
0
James Hunt
mån. 2 apr 2007, 08:55
11 kommentarer till artikeln
de första shelbymodellerna var ju tokläckra. den här är ju bara tokstor... (dock ändå fet).
jag röstar eleanor.
av råbärt, måndag 02 april 2007 kl 09:33
"Man har jobbat med så väl styrrespons som karossens vridstyvhet för att se till att Mustangen klarar av svänga också..."
Men en bakaxel från stenåldern lämnar de kvar...
av MixiM, måndag 02 april 2007 kl 10:10
Någon som vet om den fortfarande har bladfjärdring? I Topgear sa dom att det fanns nåt företag som bytte ut fjädringen så den gick svänga med :)
/C
av olsson, måndag 02 april 2007 kl 12:09
Äsch, det funkar ju rätt bra på nya Corvetten :)
av James Hunt, måndag 02 april 2007 kl 13:15
KR i modellbeteckningen står för just King of the Road. Måste tillstå att den ser rätt så maffig ut.
av Joel, måndag 02 april 2007 kl 13:46
Got damn vad snygg den är! Förra Shelbyn väcker många ha-känslor och denna ännu mer. Kolla in grillen och det väl maskerade luftintaget som en läpp på motorhuven!!! Vart beställer jag??!!
av Aslan, måndag 02 april 2007 kl 15:31
Med flera bilar idag med 1000+ hk så känns 540 inte så häftigt. Men det är klart att det kanske är allt som en bil med amerikansk väghållning pallar för.
av Press play on tape, måndag 02 april 2007 kl 18:47
men se hur det går med alla 1000hk bilar. det bara smäller och smäller. eller enzo har väl bara 660. 400-500 är mer hanterbart.
väldigt fet bil. fronten är brutal.
av skäggapa, måndag 02 april 2007 kl 21:16
Aslan: Vad menar du med förra shelbyn? Menar du den som var med i filmen Gone in 60 seconds eller den riktiga Ford Mustang Shelby Cobra GT500KR Super Snake? Eller menar du helt enkelt den där som fanns mellan 99-04? Illustrerad i cabrioletvariant i filmen Hollywood Homicide med Josh Hartnett och Harrison Ford i huvudrollerna.
Press play on tape: Det här är ju ingen superbil, den kostar inte 10 miljoner, den är amerikansk; vad har din kommentar med något i den här artikeln att göra?
Angående TopGear: De gillade inte bilen främst på grund av att Ford inte ändrade något på chassiet trots att de gav den 200 hk till, (447 hk på hjulen). Därmed var bromsar för klena, ingen bromsad diff i bakaxeln, dålig bakaxel till att börja med, inte multi-länk mm osv.
av Poffter, tisdag 03 april 2007 kl 10:24
"King of the Road" är en stor titel att bära. På vilket sätt skulle den här trimversionen av Mustangen vara just det? Hastighet? Acceleration? Väghållning? Nä, trodde inte det heller?
Sminkad gris liksom...
av Tiny, tisdag 03 april 2007 kl 23:53
råbärt: Jag hoppas att du menar Mach 1'an? Om inte så får du ta och uppdatera din allmänbildning inom bilfilm. Eleanor är en Mach 1 -73, ingenting annat. Gone in 60 seconds-remaken från 2000 är patetisk jämför med originalet från 1974, ni som inte sett den - se den. Bästa bilfilmen någonsin!
av Widar, onsdag 04 april 2007 kl 00:49
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration