Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Video: Dodge Challenger mot Dodge EV Muskelbil och elbil gör upp Video till Video: Dodge Challenger mot Dodge EV Los Angeles Times har satt Challenger SRT8 mot elbilen EV för att utröna vem som är snabbast rakt fram. Bil, Övrigt Via Teknikens Värld Om du är tvungen att välja, vilken skulle det bli? 409 röster Challenger SRT8 med 6,1-liters V8 på 425hk (570 Nm) såklart! Nej nej, Dodge EV är framtiden med en 268hk elmotor med massiva 650 Nm!
37.0° 0 Erik Svensson Erik Svensson
ons. 19 nov 2008, 10:04
14 kommentarer till artikeln
LucasKrown
Det finns alltså folk som vill ha EV...se där.
av LucasKrown, onsdag 19 november 2008 kl 10:18
Swoop
Hellre en Lotus Europa.
av Swoop, onsdag 19 november 2008 kl 10:20
Audiman
Bara ljudet från en V8 gör ju att valet är enkelt!
av Audiman, onsdag 19 november 2008 kl 10:30
nille
EV´n va ju grymm. sen är det lite coolt att ha en el bil som drar en V8:a
av nille, onsdag 19 november 2008 kl 10:35
UnConnect
Klart EV!
av UnConnect, onsdag 19 november 2008 kl 10:43
Mange
Och som alltid kommer frågan: Vad heter låten?
av Mange, onsdag 19 november 2008 kl 11:52
Stålhandske
Står ju Los Angeles Times i videon?
av Stålhandske, onsdag 19 november 2008 kl 12:30
Bartman
Kanske efterfrågar radio buttons istället för checkboxes i pollen? Jag röstade nyss på båda bilarna :P.
av Bartman, onsdag 19 november 2008 kl 12:34
Erik Svensson
Stålhandske: Woops, ändrade.
Bartman: Och denna statistiska undersökning är helt förstörd pga. ditt missbruk ;)
av Erik Svensson, onsdag 19 november 2008 kl 13:51
Arne
Bensinmotor såklart!!
av Arne, onsdag 19 november 2008 kl 14:25
Andyreas
Jag skulle vilja se dom köra några meter till. Detta är ju närmast en rivstart vilket helt klart är till fördel för elmotorn som ger max effekt nästan direkt...dock inte sagt att den ändå inte skulle vunnit.
av Andyreas, onsdag 19 november 2008 kl 15:33
jocce
andyreas - lite skillnad på effekt å vridmoment. elmotorn har fullt vrid från 0 men effekten har en kurva liknande en bränledriven bil.
vrid e bra vid start. Men som du säjjer så är ju challengern överlägsen i effekt så den drar ju om om dom kör en lite längre sträcka.
Skulle nog valt EV ändå
av jocce, onsdag 19 november 2008 kl 17:27
jeez
El är framtiden, vare sig ni vill eller inte. Oljan är inte bra för oss och kommer att ta slut ganska snart.
Man kanske kan montera något som spelar V8-muller i bilradion när man är ute och kör?.. :)

Bara jag som stör mig på att Challengern växlar väldigt långsamt från tvåan till trean i första racet samt missar samma växling i andra racet och därför rullar förbi kameran?
Det blir väl kanske så när amatörer ska testa saker.
av jeez, torsdag 20 november 2008 kl 13:55
Poffter
Det faktum att det är skönt att få plats i bilen man äger gör att jag väljer Challengern. Det är förövrigt den minst fula reinkarnationen av 60-talet...
av Poffter, torsdag 20 november 2008 kl 19:27
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration