Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Volkswagen och Ford ingår en global allians Ska bygga pickuper och transportbilar tillsammans Volkswagen och Ford ingår en global allians Fords VD Jim Hackett och Volkswagen-koncernens VD Herbert Diess Volkswagen AG och Ford Motor Company meddelar nu att de ingår en global allians tillsammans. Syftet är att öka konkurrenskraften och ge ökad service till kunder och det ska man bland annat göra genom att bygga pickuper och transportbilar under gemensam flagg. Planen är att dra igång med detta 2022. Man ska även undersöka om det skulle funka att samarbeta när det kommer till elbilar, självkörande fordon och mobilitetstjänster. Bil, Nyheter, Volkswagen, Ford, allians, samarbete Pressmeddelande Volkswagen AG och Ford Motor Company ingår en global allians

Volkswagen AG och Ford Motor Company presenterar de första formella avtalen i en bred allians som positionerar företagen för att öka konkurrenskraften och ge ökad service till kunder i en tid då branschen genomgår snabba förändringar.

Fords VD Jim Hackett och Volkswagen-koncernens VD Herbert Diess
Alliansen bidrar till de båda globala bilproducenternas styrkor för ökad konkurrenskraft och service till kunder, samt fler innovationer

Alliansen innebär inte korsägande mellan de två företagen

Företagen ska inledningsvis leverera pickup-bilar i mellanstorleksklassen till kunder globalt, med planerad start år 2022 och avser att följa upp med transportbilar i Europa

Avtalen för pickup- och transportbilar är inriktade på att leverera storskalighet och effektivitet för båda företagen från 2023

Volkswagen och Ford kommer även att undersöka potentiellt samarbete om elbilar, självkörande fordon och mobilitetstjänster
Volkswagen-koncernens VD, Herbert Diess och Fords VD, Jim Hackett bekräftade att företagen har för avsikt att utveckla transportbilar och pickup-bilar i mellanstorleksklassen för globala marknader med start redan 2022. Alliansen kommer att leverera storskalighet och effektivitet och göra det möjligt för båda företagen att dela investeringar i fordonsarkitektur som ger mervärde i kapacitet och teknologier.

Företagen räknar med att samarbetet kring pickup- och transportbilar kommer att ge förbättrade årliga resultat före skatt från år 2023.

Volkswagen och Ford har dessutom undertecknat en avsiktsförklaring för att undersöka samarbete om elbilar, självkörande fordon och mobilitetstjänster, och har redan börjat utforska möjligheter. Båda företagen säger sig också vara öppna för att överväga ytterligare fordonsprogram i framtiden. Teamen fortsätter att arbeta igenom detaljerna under de närmaste månaderna.

– Med tiden kommer denna allians att skapa värde för båda företagen och tillgodose våra kunders och samhällets behov. Alliansen kommer att driva effektiviteten och stärka kompetensen hos båda företagen och dessutom ge möjlighet att samarbeta för att utforma nästa era av mobilitet, sade Hackett.

– Volkswagen och Ford kommer att dra nytta av gemensamma resurser, innovationsmöjligheter och kompletterande marknadspositioner för att ge ännu bättre service till miljontals kunder runt om i världen. Samtidigt kommer alliansen bli en hörnsten för att förbättra konkurrenskraften, tillade Diess.

Alliansen, som inte innebär korsägande mellan de två företagen, styrs av en gemensam kommitté som kommer att ledas av Hackett och Diess, med deltagande av ledande befattningshavare från båda företagen.

Samarbete om pickup- och transportbilar
Ford och Volkswagen har båda stark verksamhet inom pickup- och transportbilar runt om i världen, med populära varumärken som Ford Transit-familjen och Ranger, samt Volkswagen Transporter, Caddy och Amarok.

Företagens sammantagna volymer för lätta transportbilar uppgick 2018 till cirka 1,2 miljoner enheter globalt, vilket kan utgöra branschens största samarbete sett till volym och omfattning.

Efterfrågan på både pickup-bilar i mellanstorleksklassen och transportbilar förväntas växa globalt de närmaste fem åren. Alliansen kommer att göra det möjligt för företagen att dela utvecklingskostnader, dra nytta av tillverkningskapacitet, öka fordonskapacitet och konkurrenskraft och leverera kostnadseffektivitet, samtidigt som varumärkenas karaktär bibehålls.

Inom ramen för alliansen kommer Ford att konstruera och bygga pickup-bilar i mellanstorleksklassen för båda företagen, med planerad marknadsintroduktion redan 2022, samt för båda parter konstruera och bygga större transportbilar för europeiska kunder. Volkswagen har för avsikt att utveckla och bygga en ”city van”.

Om Volkswagen AG www.volkswagenag.com

Om Ford Motor Company www.corporate.ford.com
Tumnagel Laddar... Annons från Tumnagel Laddar... Annons från
30.8° 0 Bobby Green Bobby Green
ons. 16 jan 2019, 10:15
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration