Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Boeing X-48B Nu snackar vi flygplan! Boeing X-48B Foto: Boeing Flygplanstillverkaren Boeing har visat upp en ny spännande koncept som man hoppas kan ersätta dagens passagerarplan i framtiden.X-48B påminner mer om ett stridsflygplan än de traditionella planen vi brukar färdas med och Boeing tror att bränsleförbrukningen kan minskas med upp till 30% med den här typen av konstruktion. Än så länge existerar planet bara i en mindre modell men man hoppas på att ha en fullt utvecklad version för det militära runt år 2022 och runt år 2030 kanske vi civila kan få åka med i sådana här plan. money.cnn.com Fordon, Flygplan, fordon, boeing Via Gizmodo Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n 37.3° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
tors. 15 mar 2007, 11:32
8 kommentarer till artikeln
Robsarve
Är det bara jag som tycker att det saknas fönster om det skall vara passagerare i den där...
av Robsarve, torsdag 15 mars 2007 kl 13:13
Zark
Det saknas helt klart fönster. Inget för personer med klaustrofobi
av Zark, torsdag 15 mars 2007 kl 17:08
Chris
Planen (ursäkta ordvitsen) är att ha fönster i taket och videoskärmar i sätena som visar bilder från kameror utanför. Det borde ge bättre känsla av rymd än dagens plan.
av Chris, torsdag 15 mars 2007 kl 17:20
Orbulon
Anledningen till att den drar 30% mindre bränsle är för att hela planet är en stor vinge. Större vinge = mer lyftkraft vilket betyder att man inte behöver gasa på så mycket för att kunna flyga.
av Orbulon, torsdag 15 mars 2007 kl 17:57
AiR
Sist dessa var på tal hade FAA och liknande synpunkter på att det tar för lång tid att evakuera de som sitter i mitten...
av AiR, torsdag 15 mars 2007 kl 20:50
banarne
Jag tycker att de borde ha fönstren i golvet istället. Och om man använder en enda stor glasplatta i botten borde alla evakueras blixtsnabbt vid eventuell krasch.
av banarne, torsdag 15 mars 2007 kl 21:53
Egorius
Tyckte jag kände igen det där planet! För typ fyra månader sen hittade jag det i Nasas fotoarkiv när jag letade efter bilder till lillgrabben. Där står det inget om att det ska flyga civila.

Finns en bunt bilder för er som är intresserade.
av Egorius, torsdag 15 mars 2007 kl 23:14
Stork
År 2030? Jobba på för fan!
av Stork, fredag 16 mars 2007 kl 08:40
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration