Laddar...Annons från Laddar...Annons från
Foto: Eddie Löthman / Västtrafik
Här är Göteborgs nya spårvagn!
Tas i drift nästa år
Nästa år kommer de första av de 40 nya spårvagnar i Göteborg köpt in att börja rulla i staden och nu har den första av dessa anlänt till Sveriges framsida. Det handlar om spårvagnar med beteckningen M33 som Göteborg beslutade att köpa in 2016.De 33 meter långa M33-spårvagnarna har kapacitet att transporterat 75 sittande och 155 stående resenärer. De har tillverkats av Bombardiers fabrik i Tyskland medan slutmonteringen har skett i Österrike. Peter Hermansson (M), styrelseordförande i Västtrafik, säger om de nya spårvagarna:"Äntligen! Detta är startskottet för en rejäl modernisering av spårvagnstrafiken i Göteborg. Med nya spårvagnar kan vi påbörja utfasningen av de äldsta modellerna. De nya spårvagnarna är ljusa och fräscha och tillgängliga för alla resenärsgrupper och har dessutom plats för fler resenärer ombord än tidigare modeller. Det blir ett stort lyft för våra resenärer."Framöver kommer de nya M33-spårvagarna testas på Göteborgs spår i minst 20.000 kilometer och därefter ska de vara redo att tas i bruk. Detta förväntas ske någon gång i slutet av våren nästa år. Runt 2022 räknar man med att samtliga av de 40 stycken inköpta M33-spårvagnarna ska ha börjat rulla i Göteborg.
via.tt.se
Fordon,
Tåg,
spårvagn,
göteborg,
västtrafik,
gbgftw
Fakta: Modell M33 – Göteborgs nya spårvagn
Längd: 33 meter
Antal resenärer: Plats för 75 sittande och 155 stående resenärer.
Antal nya vagnar: 40 (10 tvåriktningsvagnar och 30 enriktningsvagnar). Avtalet ger möjlighet att beställa ytterligare 60 spårvagnar.
Byggs av: Bombardier Sweden AB och tyska Kiepe Electric i Bombardiers fabrik i Bautzen, Tyskland. Slutmonteringen sker i Österrike.
Kostnad: Totalt 1,3-1,4 miljarder kronor som betalas av Västra Götalandsregionen/Västtrafik, som kommer stå som ägare till de nya spårvagnarna.
Foto: Eddie Löthman / Västtrafik
Världens första självkörande spårvagn rullar nu i TysklandLanserades i Potsdam i fredags
45.7°
0Rysslands nya spårvagnar ser rätt balla utDarth Vader approves
83.8°
0Världens första vätgasdrivna spårvagnEtt led för mindre utsläpp i Kina
41.5°
02022 ska all kollektivtrafik i Sverige ha samma biljettsystemÅk på samma kort över hela landet
121.2°
0
46.5°
0Wille Wilhelmsson
fre. 6 dec 2019, 15:40
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration