Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Även de stora stjäl friskt! DN använder bild från Aftonbladet Även de stora stjäl friskt! När Dagens Nyheter skulle göra reklam för sig själva med hjälp av en reklambanner så gick det inte riktigt som tidningen förmodligen hade hoppats. En av bilderna som användes hade Magnus Wennman plåtat. Till Aftonbladet.
? Lite kul att DN gör reklam för sig själva med en av mina bilder, särskilt som de inte skrev en rad om när jag vann pris för bland annat den bilden, säger Wennman till Kamera&Bild.
kamerabild.se Foto, Övrigt, brott, dn, aftonbladet, magnus wennman
37.0° 0 Jens Lennartsson Jens Lennartsson
mån. 4 maj 2009, 18:15
2 kommentarer till artikeln
Skottet
Det verkar snarare som att det är standard hos DN att sno bilder. Även jag har tidigare råkat ut för det... Den gången skyllde de på att ett annat företag hade levererat bilden till dem och sagt att det var okej att använda. Ett tillstånd som jag aldrig hade gett det företaget.
av Skottet, måndag 04 maj 2009 kl 20:27
Daniel
Tycker detta händer hela tiden. Något liknande hände mig också när Helsingborgs Dagblad fick för sig att "låna" en av mina bilder och sedan till och med sätta en av deras egna fotografers namn under bilden! Mycket dåligt.
av Daniel, måndag 04 maj 2009 kl 21:11
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration