Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Ljud blir till möbler, möbler blir till ljud Spännande projekt Ljud blir till möbler, möbler blir till ljud Hur låter en fåtölj? Kan man skapa möbler av ljud? Matthew Plummer-Fernandez har startat ett projekt kring omvandladet av möbler till ljud och ljud till möbler. Länken mellan dem är att ljud kan visualiseras som ett tredimensionellt objekt om man lägger upp det som en matematisk graf med parametrarna volym, tid och frekvens.
När ljud presenteras på det här sättet skapas en helt ny bild av ljud, som ett estetiskt, outforskat och spännande landskap av former. Genom att ändra parametrarna går det att skapa bilden av en fåtölj som då blir en möbel som kan uppfattas som ett ljud.
Otroligt häftigt, tycker jag. Prototyper av fåtöljen visades på Milano-mässan och den slutgiltiga produkten på London Design Festival. Nu går den faktiskt att köpa!
plummerfernandez.com Hem, Vardagsrum, Ljud, Möbler, Projekt, Fåtölj Via Designspotter Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel
37.0° 0 Emma Rost Emma Rost
ons. 17 okt 2007, 19:13
2 kommentarer till artikeln
kimt
Jätterolig idé! men ljudet var inte behagligt alls =( hoppades på något man kände igen.. var bara argt surrande =(
av kimt, fredag 19 oktober 2007 kl 22:06
pedda
Hade varit coolt att ha sin favvo låt som någon slags skulptur.

Den fotöljen såg jävligt obekväm ut :D
av pedda, tisdag 23 oktober 2007 kl 08:04
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration