Apple presenterar sitt bästa resultat någonsin
Förtjänst på 1,58 miljarder dollar senaste kvartalet
Foto:
Apple presenterade igår sin senaste kvartalsrapport som innefattar bland annat julhandeln. Enligt AppleInsider steg förtjänsten med 58 procent under kvartalet och Apple tjänade hela 1,58 miljarder dollar. Företaget har sålt produkter och tjänster för $9.6 miljarder under de tre månaderna som ledde fram till slutet på December 2007.Under kvartalet såldes 2,319,000 Mac-datorer och 22,121,000 iPods.Steve Jobs var på bra humör och sa så här när rapporten presenterades:
"We're thrilled to report our best quarter ever, with the highest revenue and earnings in Apple's history," said Apple chief executive Steve Jobs. "We have an incredibly strong new product pipeline for 2008, starting with MacBook Air, Mac Pro and iTunes Movie Rentals in the first two weeks."
Vi rapporterade så sent som igår kväll att det gått rätt dåligt för Apple-aktien den senaste tiden, men förhoppningsvis kan den här kvartalsrapporten vända trenden!Uppdatering: Trots den starka kvartalsrapporten så fortsatte aktien att sjunka då Apples framtidsutsikter inte var lika bra som analytikerna hoppats.
appleinsider.com
Mac,
Mac,
Kvartalsrapport,
Steve Jobs
37.0°
0
Andreas Climent
ons. 23 jan 2008, 06:42
7 kommentarer till artikeln
why am i not suprised!?
av tigra, onsdag 23 januari 2008 kl 08:13
Nä, den backade i efterhandeln med över 10%.
av Wille Wilhelmsson, onsdag 23 januari 2008 kl 08:14
Vilken roll spelar värdet på aktien för oss. Om man inte är aktieägare är det ointressant. Men att det går bra för Apple och att dom gör ett bra resultat är ju roligt.
av ragnark, onsdag 23 januari 2008 kl 10:14
Hur vet dom att det är det bästa någonsin? Det är väl deras bästa resultat *hittills*?
Jojje: Om Du menar att det är ockerpriser, så får Du väl polisanmäla Apple. Det är nämligen olagligt med ocker i Sverige.
av kiwi, onsdag 23 januari 2008 kl 11:40
Den tappade mycket pga man ser en inbromsning i sales och intäkter i under kommande kvartal.
av Maine Road, onsdag 23 januari 2008 kl 12:52
AAPL ser ut att öppna 12-14% ner.
Marknaden slaktar de försämrade prognoserna tillsammans med en baissad börs!
jaja, nu kommer det väl fanboys med de vanliga kommentarerna "marknaden fattar ingenting, ipods är grymma" bla bla bla
av Maine Road, onsdag 23 januari 2008 kl 13:51
Det kan ju också vara så att Apples aktie var en av dom mer övervärderade och den som ryker först när det börjar gå neråt. I början av 2001 (månaderna innan iPod) stod aktien i $7, och för några veckor sen var den uppe i nästan $200... Ganska rubbat.
av Hvdvrk, torsdag 24 januari 2008 kl 00:43
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration